
Republika Po³udniowej Afryki odnotowa³a ponad 4 tys. zaka¿eñ koronawirusem, które potencjalnie s¹ przypadkami reinfekcji - powiedzia³a prof. Kholeka Mlisana, kierownik Wydzia³u Mikrobiologii Lekarskiej Uniwersytetu w KwaZulu-Natal.
W czasie poniedzia³kowej konferencji prasowej Mlisana powiedzia³a, ¿e zaka¿enie koronawirusem traktowane jest jako reinfekcja w przypadku, gdy potwierdzenie ponownego zaka¿enia nastêpuje co najmniej 90 dni po uznaniu kogoœ za ozdrowieñca.
Mlisana zauwa¿y³a, ¿e œledzenie taki przypadków jest niezwykle istotne, bior¹c pod uwagê kolejny wariant SARS-CoV-2, odkryty w Republice Po³udniowej Afryki. Naukowcy z tego kraju staraj¹ siê ustaliæ, czy to w³aœnie nowa mutacja powoduje ponowne zaka¿enia.
- Ponowne zaka¿enia maj¹ miejsce wtedy, gdy wystêpuje niewystarczaj¹ca lub krótkotrwa³a odpowiedŸ immunologiczna. W rezultacie, gdy nadejdzie kolejny atak, osoba ulega infekcji - t³umaczy³a. - Mo¿e siê równie¿ zdarzyæ, ¿e organizm nie zosta³ pobudzony do nowej odmiany i reakcji immunologicznej, co powoduje ponowne zaka¿enia - doda³a.
Mlisana zastrzeg³a, ¿e dotychczasowe dane nie sugeruj¹, by reinfekcje wi¹za³y siê œciœle z pojawieniem siê nowego wariantu koronawirusa. Obecnie odpowiada on ju¿ za wiêkszoœæ przypadków zaka¿eñ w RPA.
Szefowa National Health Laboratory Service w Johannesburgu w rozmowie z serwisem BNO sprecyzowa³a, ¿e do tej pory na podstawie danych laboratoryjnych zarejestrowano dok³adnie 4326 potencjalnych ponownych zaka¿eñ koronawirusem. - To s¹ dane laboratoryjne i jak dot¹d nie s¹ dostêpne ¿adne dane kliniczne ani dotycz¹ce œmiertelnoœci w tych przypadkach - doda³a Mlisana.
National Health Laboratory Service Johannesburg