twnews.pl

dom, finanse, uroda

cv bez doświadczenia
Praca

Gdzie można złożyć CV bez doświadczenia?

Niektórzy obawiają się, że CV bez doświadczenia przekreśla możliwość zdobycia pracy. To nie prawda. Są zawody, w których brak praktyki nie jest szczególną przeszkodą. Coraz częściej można też spotkać pracodawców, którzy nie boją się zainwestować w doszkolenie pracownika i przygotowanie go do pracy. Co to za zawody? Gdzie można złożyć CV bez doświadczenia?

Sklepy odzieżowe

Jeśli nie masz żadnego doświadczenia, ale dopiero chcesz je zdobyć, to powinieneś rozpocząć od złożenia CV w sklepach odzieżowych. Zwykle ich właściciele i kierownicy nie wymagają od pracowników ogromnej wiedzy. Ważna jest zdolność do utrzymana porządku, łatwość w nawiązywaniu rozmowy z klientami oraz umiejętność ewentualnego doradzenia im. Obsługi kasy fiskalnej oraz zasad pracy w konkretnej firmie możesz nauczyć się już podczas szkolenia stanowiskowego. Nie ma więc konieczności tego, by kandydat miał duże doświadczenie. Wszystkiego można nauczyć się podczas szkolenia. Oczywiście wcześniejsza praca na podobnym stanowisku może być atutem, ale nie będzie ona determinująca do przyjęcia do pracy.

Gastronomia

Ta branża jest otwarta na przyjmowanie osób bez doświadczenia w CV. Zwykle każda restauracja i bar ma swoje standardy obsługi, więc nawet osoby z doświadczeniem muszą być wyszkolone, zanim będą mogły samodzielnie pracować. Z tego właśnie powodu doświadczenie zwykle nie jest wymagane. Kelnerzy, pomocnicy kuchenni i osoby pracujące na zmywaku najczęściej nie mają żadnej praktyki, gdy zaczynają swoją pracę. Z pewnością jednak szybko jej nabędą. Wystarczy krótkie szkolenie i kilka samodzielnych zmian, by szybko wdrożyć się w działanie i zrozumieć, jak wszystko w restauracji działa.

Produkcja

Osoby pracujące na produkcji zwykle też nie muszą mieć wcześniejszego doświadczenia. Każda linia produkcyjna jest inna i należy nauczyć się jej obsługi. Oczywiście technicy i osoby odpowiedzialne za zarządzanie produkcją powinny mieć wcześniejsze doświadczenie, ale pracownicy liniowi już nie muszą go mieć. To bardzo ważne, by mieli oni szansę się nauczyć obsługi poszczególnych maszyn i wyszkolić na nich. Dzięki temu mogą szybko przygotować się do samodzielnej pracy bez bezpośredniego trenera. Większość firm produkcyjnych zatrudnia na najniższe stanowiska osoby bez doświadczenia, ale w miarę jego zdobywania i budowania kompetencji mogą one liczyć na awanse i podwyżki. Dlatego właśnie ten typ pracy jest tak atrakcyjny i przyciąga wiele osób szukających pierwszego zatrudnienia. Dla wielu może się okazać to najlepszą decyzją w życiu.