twnews.pl

dom, finanse, uroda

dom z basenem
Lifestyle

Dom z basenem – luksus na wyciągnięcie ręki

Dom z basenem to marzenie wielu osób, które dzięki najnowszym technologiom staje się coraz łatwiejsze do spełnienia. Ostatnie zdobycze techniki, a także drobiazgowe przygotowaniu planu budowy basenu, pozwalają na zmniejszenie zarówno kosztów jego konstrukcji jak i późniejszej eksploatacji.

Dom z basenem – jaki typ basenu wybrać?

Wybierając pomiędzy basenem krytym a basenem ogrodowym, warto mieć na uwadze to, jak często planujemy z niego korzystać. Basen kryty, znajdujący się w środku naszego domu, może być przez nas użytkowany praktycznie bez przerwy, bez względu na panującą na zewnątrz aurę czy porę roku. Basen ogrodowy natomiast, posiada w tej kwestii spore ograniczenia, gdyż bardzo często kapryśna pogoda może uniemożliwić nam jego używanie.

Decydując się na basen kryty, trzeba wziąć również pod uwagę to, że będziemy musieli poświęcić na ten cel sporą część dostępnej powierzchni. Dodatkowo, jeżeli planujemy budowę basenu w już istniejącym domu, koszty konstrukcji dodatkowego i odpowiednio przystosowanego do tego pomieszczenia mogą nas niemiło zaskoczyć. Poza tym, potrzebna będzie dodatkowa przestrzeń, w której umieścimy instalację uzdatniania wody oraz wentylację. Basen bez dobrego systemu cyrkulacji powietrza, może doprowadzić do gromadzenia się wilgoci, co w konsekwencji będzie skutkowało poważnymi uszkodzeniami konstrukcji budynku.

Ogromną zaletą basenu krytego jest jednak to, że możemy z niego korzystać przez cały rok. Dla kogoś kto spędza na basenie każdą wolną chwilę, to tak naprawdę jedyne, rozsądne rozwiązanie.

Basen ogrodowy – kiedy warto się zdecydować?

Faktem jest, że w naszej szerokości geograficznej, pogoda niestety nie rozpieszcza – przez większą część roku temperatury w naszym kraju są dość niskie, co nie pozwala w pełni cieszyć się z uroków posiadania basenu na świeżym powietrzu. Ze względu na kaprysy pogody, rozwiązanie to jest więc przede wszystkim polecane osobom, dla których pływalnia ma być głównie miejscem aktywnego wypoczynku podczas letniego urlopu.

Basen ogrodowy nie wymaga zamontowania instalacji osuszającej powietrze, co pozwala w znacznym stopniu zmniejszyć koszty związane z jego utrzymaniem. Z drugiej strony jednak, jest zdecydowanie bardziej narażony na zanieczyszczenia – trzeba więc włożyć wiele wysiłku w to, żeby woda w naszym basenie była zawsze czysta.

Wybór basenu to wbrew pozorom dość skomplikowana sprawa. Decydując się na konkretny typ basenu, zawsze trzeba mieć na uwadze nasze potrzeby, metraż domu lub ogrodu, którym dysponujemy, a także wysokość kosztów, które będziemy musieli ponieść.