twnews.pl

dom, finanse, uroda

nowoczesne domy
Dom

Czym charakteryzują się nowoczesne domy?

„Nowoczesny dom” to termin bardzo trudny do jednoznacznego i wąskiego zdefiniowania. Jedną z głównych przyczyn są wciąż zmieniające się standardy pędzącej nowoczesności i mnogość nowinek technologicznych, które w zawrotnym tempie zmieniają sposoby budowy i wykończenia naszych domów.

Nowoczesne domy to przede wszystkim wygoda dla ich mieszkańców

Jednak w wirze tych wszystkich newsów, aktualnie promowanych rozwiązań i mnóstwa możliwości do wyboru, nie powinniśmy zapominać o tym, że dom budujemy lub remontujemy dla siebie i swoich najbliższych, więc to do ich potrzeb, możliwości oraz upodobań powinien być on dostosowany.
W dzisiejszych czasach bardziej niż na cokolwiek innego, zwracamy uwagę na komfort i wygodę miejsca, które zamieszkujemy. Dobrze jest więc dokładnie przemyśleć każde z rozwiązań, które chcemy zastosować- na przykład duże przeszklone powierzchnie ścian, chociaż wyglądają efektownie, to, szczególnie w większych skupiskach ludzkich, zabierają nieco prywatności (lub wymagają zasłaniania) i mogą być kłopotliwe w utrzymaniu czystości!

Nowoczesny dom powinien być też ekologiczny…

Kolejną kwestią, bardzo ważną w kontekście nowoczesności budynku, jest jak najwyższy poziom jego ekologiczności. Pewne minimalne normy (konkretnie standardy energetyczne) dla nowopowstających domów narzucone zostały przepisami Prawa budowlanego i związane są z zmniejszeniem zapotrzebowania na energię cieplną, co bezpośrednio przyczynia się do zmniejszenia emisji zanieczyszczeń i dbałości o środowisko naturalne.
Jednak możliwości stworzenia proekologicznego miejsca zamieszkania są dzisiaj o wiele szersze niż to, co określa ustawa. Bardzo dużym zainteresowaniem cieszą się przykładowo rozwiązania pomagające w jak największy sposób oszczędzać wodę, np. z wykorzystaniem deszczówki czy pozyskiwanie energii tylko z źródeł odnawialnych.

…i ekonomiczny.

Dla przeciętnego właściciela niebagatelne znaczenie mają także koszty utrzymania domu. Większa ekologiczność budynku tożsama jest z niższymi kosztami jego eksploatacji, chociaż nie ukrywajmy- zakup i instalacja urządzeń, takich jak na przykład pompy ciepła czy panele fotowoltaiczne wiąże się z dosyć wysokimi kosztami, jednak są to wydatki które nie dość, że zwiększają komfort mieszkania, to również zmieszają kwoty wydatkowane na ogrzewanie czy rachunki od dostawcy energii elektrycznej.

Reasumując, nowoczesne domy w dzisiejszych czasach nie zawsze muszą być geometrycznymi, przeszklonymi budynkami naszpikowanymi różnego rodzaju elektroniką i nowinkami technicznymi, ale zawsze cechować powinny się trzema powyżej opisanymi atrybutami: wygodą, zorientowaniem na ekologię i ekonomiką utrzymania!