twnews.pl

dom, finanse, uroda

style we wnętrzach
Dom

Style we wnętrzach, które aktualnie są na topie

Każdy człowiek ma inną osobowość, która przejawia się w sposobie wyrażania myśli, stylu ubierania się, czy podczas urządzania mieszkania. Dom powinien odzwierciedlać duszę jego właściciela. Style we wnętrzach są różne. Aktualnie na topie są m.in.: nurt minimalistyczny, mieszkania w stylu loft oraz aranżacje glamour. Jaka jest ich historia i czym się wyróżniają?

Minimalizm zawsze się sprawdza!

Podążając torem japońskiej kultury, wielu ludzi stawia na minimalizm w domowym wnętrzu. Cechy charakterystyczne tego stylu to:

– prostota;
– stonowana kolorystyka;
– ograniczona ilość gadżetów dekoracyjnych;
– ład i harmonia.

Ten trend dobrze sprawdza się na dużych metrażach. To idealne rozwiązanie dla osób, które nie przepadają za przesytem elementów zdobniczych w pomieszczeniu oraz tych, którym zależy na uporządkowanym wnętrzu bez eksponowania zbędnych przedmiotów.

Pofabryczna przestrzeń, czyli styl industrialny

Styl industrialny jest coraz częściej spotykany w polskich domach. Wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych. Lata 50 – okres kryzysu gospodarczego w Ameryce doprowadził do upadku dużej ilości fabryk i przedsiębiorstw. Opuszczone hale stały się miejscem do życia dla wielu przedstawicieli artystycznej bohemy. Do dziś w nowojorskich dzielnicach Chelsea, Tribeca i Soho można podziwiać imponujące budynki – pozostałości hal produkcyjnych, w których często odbywają się wydarzenia artystyczne. Mieszkańcy Nowego Jorku dostrzegają potencjał w magazynowych przestrzeniach. Przemieniają je w imponujące mieszkania, zachowując przy tym ich industrialny charakter. W aranżacjach typu loft spotyka się: surową cegłę na ścianach, łączenie pomieszczeń w jedną, wspólną przestrzeń, przygaszone kolory, metalowe dodatki, a także płyty ścienne, które imitują drewno.

Elegancja Francja, czyli mieszkanie w stylu glamour

Słysząc słowo „glamour”, w naszych głowach pewnie od razu powstaje obraz przepychu, blasku i mebli inspirowanych epoką baroku. Jak najbardziej jest on zgodny z rzeczywistością. Styl ten zapoczątkowany przez gwiazdy filmowe złotej ery Hollywoodu mocno rozwinął się w Stanach Zjednoczonych. Polacy, którzy są właścicielami domów jednorodzinnych, zaczynają podążać tym tropem. Typowymi cechami są tu: antyczne meble wzorowane na baroku, dodatki, takie jak długie zasłony, klasyczne lampy, sztukateria na ścianach oraz błyszczące elementy np. kryształowe lampy sufitowe. Urządzając wnętrze zgodnie z tym nurtem, trzeba jednak uważać, aby nie wpaść w pułapkę kiczu. Ma być przytulnie, ale jednocześnie wytwornie i z klasą.