twnews.pl

dom, finanse, uroda

jak pozbyć się długów
Finanse

Jak wyjść z długów krok po kroku?

Banki oraz pozabankowe instytucje finansowe zarabiają na udzielanych kredytach. Nic zatem dziwnego, iż chętnie kuszą klientów coraz to wymyślniejszymi rozwiązaniami finansowymi. Niestety, w przypadku braku przestrzegania zasad finansowego bezpieczeństwa łatwo wpaść w spiralę zadłużenia.

Czym jest spirala zadłużenia?

O spirali zadłużenia mówi się, gdy osoba zaciąga kolejne długi, które pozwalają na bieżącą spłatę rat poprzednio zaciągniętych zobowiązań. Jest to oczywiście droga donikąd. Dlatego w pierwszej kolejności należy przede wszystkim zaprzestać dalszego zadłużania się.

Krok 1 – jak pozbyć się długów?

Pierwszym krokiem do pozbycia się długów jest podsumowanie już zaciągniętych zobowiązań. Częstym problemem dłużników jest po prostu chaos wynikający z posiadania wielu kart kredytowych oraz wielu różnych pożyczek. Koniecznie należy wiedzieć, jaka jest sumaryczna kwota miesięcznego zobowiązania. Jest to pierwszy krok do zapanowania nad domowym budżetem.

Krok 2: zrób plan miesięcznych wydatków

W drugim kroku należy przygotować plan comiesięcznych wydatków. Mówiąc w największym skrócie: nie należy wydawać więcej niż się zarabia. Jest to oczywiste i pozornie bardzo proste. Jednak dla wielu zadłużonych osób czasem jest to wręcz niemożliwe, gdyż posiadając wiele różnych pożyczek oraz nie analizując comiesięcznych wydatków nie wiedzą oni, ile pieniędzy tak naprawdę potrzebują.

Tymczasem domowy budżet to bardzo prosta sprawa. Wystarczy kartka papieru i ołówek. Należy zapisać swoje miesięczne przychody oraz wszystkie niezbędne i nieuniknione wydatki takie jak utrzymanie mieszkania, rachunki za media, internet, telefon etc. Czyli koniecznie należy posiadać rozeznanie w naszych comiesięcznych stałych i niezmiennych wydatkach. Znajdą się tutaj oczywiście również raty wszystkich posiadanych zobowiązań finansowych oraz szacowana kwota, którą wydajemy na wyżywienie. To, co zostaje po odjęciu stałych wydatków od przychodu jest kwotą, którą dysponujemy na pozostałe cele.

Krok 3: ogranicz wydatki

Dysponując planem budżetu domowego koniecznie należy rozważyć jak można ograniczyć wydatki. W przypadku rachunków za media czy internet można pomyśleć o ograniczeniu zużycia prądu lub wybraniu innego dostawcy danej usługi, który oferuje atrakcyjniejsze warunki.
Ważnym punktem jest wyżywienie. Samodzielne gotowanie na bazie świeżych produktów pozwala nie tylko zaoszczędzić całkiem spore kwoty pieniędzy, lecz również pomoże nam utrzymać wysoką formę oraz zdrowie.

Krok 4: zadbaj o finansowe zaplecze

Plan miesięcznych wydatków przy jednoczesnej rzetelnej wiedzy na temat posiadanych zadłużeń w połączeniu z aktywnym poszukiwaniem źródeł oszczędności w szybkim czasie pozwoli zacząć oszczędzać choćby drobne kwoty każdego miesiąca. W tej sytuacji warto rozejrzeć się za dodatkowym źródłem dochodu. Przy odrobinie wysiłku i kreatywności można znaleźć mnóstwo możliwości dodatkowego zarobku niewymagających pracy na pełnym etacie.
Zbudowane oszczędności oraz większe przychody pomogą zbudować pewność siebie i wreszcie odzyskać spokój. W ekstremalnej sytuacji, gdy spłata długów jest po prostu niemożliwa warto rozważyć ogłoszenie upadłości konsumenckiej. Jest to rozwiązanie dla ludzi, którzy z jakichkolwiek powodów utracili zdolność spłaty swoich długów.