twnews.pl

dom, finanse, uroda

Namiot czy kamper
Lifestyle

Namiot czy kamper – co wybrać?

Lubicie podróżować bez planu? A może interesują was inne kraje, które chcecie zwiedzić tanio? Doskonałym na to sposobem są noclegi na własną rękę, na polu kempingowym. Nie każdy jednak lubi spartańskie warunki i odpoczynek w namiocie, dlatego też część osób decyduje się na zakup kampera, który znacznie poprawia komfort podróżowania. Co wybrać – namiot czy samochód kempingowy?

Wady i zalety namiotów

Namioty, nawet najnowocześniejsze, mają swoje wady i zalety. Do zalet bez wątpienia można zaliczyć niską cenę, lekkość oraz ogromną mobilność. Namiot zabierzecie ze sobą wszędzie, a niewielkie modele, przeznaczone na przykład dla dwóch osób, z powodzeniem można przypiąć nawet do plecaka i w ten sposób podróżować. Co więcej, korzystanie z namiotu na polu kempingowym jest tanie. Miejsca dostępne są już od kilkunastu złotych, w zależności oczywiście od kraju, w którym chcecie odpoczywać, a także lokalizacji kempingu.

Niestety namioty mają też swoje wady. Jest to na przykład niska odporność na silny wiatr, czy brak izolacyjności termicznej. Przebywając w kraju, w którym w ciągu dnia panują tropikalne upały, a nocą jest bardzo chłodno, trzeba zadbać o swój komfort, korzystając z ciepłych śpiworów. Problem w namiocie pojawia się także w momencie, w którym zaczyna padać deszcz. Wilgoć jest wszędzie, dlatego trudno mówić o suchych i świeżych ubraniach, gdy ulewa trwała kilka dni. Rozwiązaniem są specjalne worki na bagaż, które zabezpieczą zawartość plecaka przed zamakaniem. Akcesoria te możecie kupić z pomocą pożyczki przez internet.

Dom na kółkach

Kamper, popularnie nazywany domem na kółkach, jest znacznie wygodniejszym rozwiązaniem niż namiot. Zapewnia bezpieczeństwo, jest odporny na zmienne warunki atmosferyczne, a zamontowane w środku ogrzewanie zapewnia optymalną temperaturę nawet podczas chłodnych nocy. Co więcej, nowoczesne kampery wyposażone są w kuchnię oraz pełny węzeł sanitarny, dlatego skorzystanie z toalety czy prysznica jest bardzo łatwe.

Decydując się na podróż kamperem, musimy liczyć się jednak z pewnymi mankamentami. Chodzi przede wszystkim o koszty. Musicie ponieść wyższe opłaty autostradowe i kempingowe. Co więcej, cena paliwa może znacząco podnieść pierwotnie zakładany budżet urlopowy. Kamperem nie wjedziecie też wszędzie. W niektórych miejscach panują bowiem ograniczenia tonażowe i wysokościowe, dlatego przed podróżą warto wyposażyć się w specjalną nawigację, w której zakupie pomogą pożyczki przez internet.