twnews.pl

dom, finanse, uroda

rodzaje sieci komputerowych
Internet

Rodzaje sieci komputerowe – popularny podział

Mówiąc o sieci komputerowej, pierwszym skojarzeniem przychodzącym nam do głowy jest internet. W rzeczywistości internet stanowi najbardziej powszechny oraz rozległy rodzaj sieci, aczkolwiek nie jest jedyny. Zwłaszcza że na długo przed zaprojektowaniem internetu działały inne, znacznie mniejsze sieci komputerowe.

Sieć komputerowa – co to takiego?

Ażeby w ogóle zacząć rozprawiać na temat sieci komputerowych, trzeba wcześniej dowiedzieć się, czym one w rzeczywistości są oraz po co zostały stworzone.

Biorąc za przykład takiej sieci powszechnie znany internet, można w prosty sposób wyjaśnić jego funkcjonowanie. Internet bowiem ma na celu przekaz różnorodnych informacji pomiędzy komputerami lub innymi urządzeniami elektronicznymi jak smartfon czy tablet. Analogicznie można w ten sposób uznać, iż wszelkie wcześniej powstałe sieci komputerowe zostały stworzone z tymi samymi zamierzeniami. Zatem za sieć komputerową uważa się zbiór komputerów połączonych ze sobą w taki sposób, który umożliwia transfer danych pomiędzy nimi. Co więcej, przekaz ten może nastąpić pomiędzy dwoma urządzeniami znacznie oddalonymi od siebie.

Ze względu na główne przeznaczenie rozwiązanie takie stosować zaczęto z niemałym sukcesem w szkołach, firmach, instytucjach państwowych. Pomimo że sieć komputerowa została stworzona z myślą o warunkach innych aniżeli domowe, nic nie stoi na przeszkodzie, ażeby stworzyć własną sieć w swoim gospodarstwie domowym.

Podział sieci komputerowych

Rodzaje sieci komputerowych można z powodzeniem podzielić na kilka kategorii, używając przy tym różnych kryteriów. Jednym z nich, w zasadzie najpopularniejszym, jest kryterium zasięgu.

Sieć LAN śmiało nadaje się do zastosowania w domowej sieci komputerowej. Z powodzeniem umożliwi transfer danych pomiędzy minimum dwoma komputerami. Cechuje się stabilnością połączenia, jak również wysokim transferem danych. Do jej stworzenia wystarczy jedynie protokół TCP/IP i połączenie za pomocą kabla. Idealnie zatem sprawdzi się także w szkole, niewielkiej firmie czy akademiku.

Sieć MAN to znacznie większa sieć komputerowa nazywana miejską. Z powodzeniem łączy urządzenia znajdujące się na obszarze jednego miasta, a nawet metropolii. Z wykorzystaniem sieci typu MAN śmiało można połączyć komputery z placówkach jednego rodzaju jak np. główna siedziba firmy z jej filiami.

WAN to typ sieci komputerowej wbrew pozorom doskonale znanej społeczeństwu. Dlaczego? Idealnym przykładem jest tutaj internet, czyli sieć komputerowa łącząca praktycznie wszystkie urządzenia komputerowe na całym świecie. Dlatego właśnie sieć rodzaju WAN jest uważana za rodzaj globalnej sieci. W tym przypadku połączone urządza są nie tylko radykalnie oddalone od siebie, ale także może łączyć się ich niezliczona ilość. Jednakże do poprawnego funkcjonowania sieci WAN niezbędne jest wykupienie usługi o obsługującego ją operatora.

I chociaż powszechnie wskazuje się 3 typy sieci komputerowej w podziale ze względu na zasięg, śmiało można mówić jeszcze o 2 innych. Sieć PAN to sieć o najmniejszym zasięgu, gdzie urządzenia muszą znajdować się bardzo blisko siebie. Przykładem jest technologia IrDA. Natomiast CAN to sieć komputerowa działająca pomiędzy typem LAN i MAN. Idealnie sprawdzi się w przypadku kampusu rozmieszczonego w kilku różnych budynkach. Łącze jest stabilne, ale szybkość transferu danych ograniczona do 1Mb/s.