twnews.pl

dom, finanse, uroda

kiedy zmienić pracę
Praca

Kiedy zmienić pracę – czy zarobki to jedyny argument?

Praca jest bardzo istotną częścią życia każdego z nas. Nie tylko daje możliwość zarobkowania, a tym samym samodzielnego utrzymania się, ale również może przynosić niemałą satysfakcję. Kiedy warto ją zmienić?

Jak dbać o swoich pracowników? Poradnik dla pracodawców

Dbanie o pracowników to kluczowy element sukcesu każdej firmy. Oto kilka ważnych wskazówek dla pracodawców, którzy chcą stworzyć przyjazne i motywujące środowisko pracy:

  • Komunikacja – regularna i otwarta komunikacja z pracownikami jest kluczowa. Zorganizuj spotkania zespołowe, rozmowy indywidualne i ankietowanie pracowników, aby zrozumieć ich potrzeby i opinie.
  • Rozwój zawodowy – inwestycja w rozwój zawodowy pracowników prowadzi do zwiększenia zaangażowania i lojalności wobec firmy. Oferuj szkolenia, wsparcie w rozwoju umiejętności i możliwości awansu.
  • Równowaga między życiem prywatnym a zawodowym – daj pracownikom możliwość utrzymania równowagi między pracą a życiem prywatnym poprzez elastyczne godziny pracy, zdalną pracę i dni wolne.
  • Zdrowie i dobre samopoczucie – zapewnij pracownikom dostęp do programów zdrowotnych, ubezpieczenia medycznego i programów wellness. Zachęcaj do regularnych przerw, aktywności fizycznej i dbania o zdrową dietę.
  • Uznanie i nagrody – doceniaj wysiłek i osiągnięcia pracowników poprzez nagrody, pochwały publiczne i programy nagród. Podaruj pracownikom Pluxee Prezent, kartę podarunkową pełną przyjemności!
  • Sprawiedliwość i uczciwość – dbaj o uczciwe i sprawiedliwe traktowanie pracowników. Zapewnij klarowne zasady dotyczące awansów, premii i wynagrodzeń.
  • Zapewnienie odpowiednich warunków pracy – zadbaj o bezpieczne i ergonomiczne miejsca pracy, wyposażenie w odpowiednią technologię i narzędzia oraz oczekiwania dotyczące standardów jakościowych.
  • Budowanie społeczności – organizuj wydarzenia firmowe, imprezy integracyjne i wspólne aktywności, aby zbudować więź między pracownikami i zwiększyć poczucie przynależności do firmy.

Kiedy zmienić pracę – poradnik dla pracowników

Zbyt niskie zarobki

Jedną z najbardziej popularnych przyczyn zmiany pracy są właśnie niesatysfakcjonujące zarobki. W przypadku każdej osoby kwota niewystarczająca będzie nieco inna, jednak sama wysokość nie ma szczególnego znaczenia. Jeśli uważasz, że kwota, która co miesiąc wpływa na Twoje konto, nie jest odpowiednia z różnych względów, to może być dobry powód, by zmienić pracę.

Niezdrowa atmosfera

Kiedy zmienić pracę oprócz wyżej wspomnianej sytuacji? Z pewnością wtedy, gdy nie czujesz się w niej dobrze. Nie chodzi tu tylko o takie kwestie jak mobbing, ale również – przykładowo – niezbyt zgrany zespół lub wręcz przeciwnie: tak hermetycznie zamknięte środowisko, że czujesz się z niego wykluczony/a. Także wtedy, gdy wśród współpracowników wyczuwasz atmosferę niezdrowej rywalizacji, możesz pokusić się o zmianę pracy na inną, zwłaszcza gdy nie odpowiada Ci taki wyścig.

Zbyt duża odległość

Nie tylko niewystarczające zarobki i niekorzystna atmosfera pracy są podstawą do tego, by zmienić stanowisko. Wśród niemalże równie często występujących pobudek można wskazać choćby to, że odległość miejsca zamieszkania od siedziby pracodawcy jest zbyt duża. To sprawia, że dojazdy do pracy stają się niezwykle czasochłonne i… Zwyczajnie zaczyna brakować chwili na złapanie oddechu. Osiem godzin w pracy i kolejna godzina czy dwie spędzone w środku transportu mogą skutecznie zniechęcić do pracy i życia w ogóle! Jeśli masz wrażenie, że dojazd do pracy zajmuje Ci masę czasu, poszukaj angażu bliżej domu.

Godziny pracy

Jeśli godziny, w jakich musisz pracować, są dla Ciebie nieodpowiednie, to także doskonała okazja na to, by poszukać innego stanowiska. Podobnie jak w przypadku wysokości wynagrodzenia, również w odniesieniu do godzin pracy nie sposób wskazać jednej odpowiedzi na pytanie: „co to znaczy nieodpowiedni?” Po prostu – dla każdego odpowiedź będzie nieco inna. Niektórzy nie lubią pracować na poranki i wolą się wyspać, a inni – nie znoszą popołudniowych zmian, gdyż mają wrażenie że tracą dzień.

Wypalenie zawodowe

Zmianę pracy warto rozważyć również wtedy, gdy aktualnie wykonywane zajęcie nie tylko przestaje przynosić radość i satysfakcję, ale wręcz staje się uciążliwe. W takiej sytuacji można mówić o wypaleniu zawodowym i zdecydowanie należy pomyśleć nad zmianą stanowiska – najlepiej dość diametralną. W ten sposób można poprawić swoje samopoczucie, które przecież jest najistotniejsze.