Poland

Uwięzieni przez pandemię. Samotność dzieci na onkologii

 •  

  pokaż komentarz

  warto przeczytać CAŁY artykuł, a nie tylko tytuł czy wprowadzenie. rodzice nadal przebywją z dziećmi, ale jest masa ograniczeń.

  pewnie pamietacie zamieszanie jakie miało miejsce jakiś czas temu właśnie z CzD w roli głównej i rodzicami, którzy nie chcieli by pozbawiono ich kontaktu z dzieckiem? teraz działa to tak (z tego co wiem) że i dziecku i rodzicowi przy przyjęciu robi się test na covid19. ten rodzic może przebywać z dzieckiem, ale nie ma prawa już wyjść poza oddział / szpital (to zależy od oddziału).

  jeśli wyjdzie to nie może wrócić do dziecka. słyszałem że część szpitali wpuszcza takiego rodzica, ale dopiero po ponowynym przetestowaniu. z racji tego że szpitale mają ograniczone fundusze (bo przeznaczmy na służbę zdrowia mniej niż 6% PKB, a Czesi ok. 9!) to taki powtórny test rodzic robi płacąc z własnej kieszeni (w większości przypadków w tym samtm szpitalu) i jeśli wynik jest negatywny to wchodzi na oddzial.

  żal mi jest tych dzieci. nie tylko dlatego, że przez chorobę mają ograniczone dzieciństwo, ale również dlatego, że teraz wiele aktywności jest dla nich dodatkowo niedostępnych.

  żal mi też każdej jednej osoby chorej na cokolwiek. nieważne czy ktoś jest dzieckiem czy nie - każdy chory człowiek cierpi. szczególnie taki, który ma trudności w poruszaniu się, czuje jakiś znaczny dyskomfort z powodu leczenia, miewa jakieś bóle i inne niedogodności (że o dusznościach nie wspomnę).

  zgadzam się że dziecku na pewno trudniej jest zrozumieć pewne rzeczy - dlaczego ma być w szpitalu, skoro koledzy nie muszą, dlaczego to właśnie je coś boli i tak dalej. i na te pytania cięzko znaleźć dobre odpowiedzi.

  może część osób ten artykuł zmusi do refleksji na temat tego co jest w życiu ważne? może warto również się zastanowić nad pewnymi wyborami? nie chcę tutaj wplatać polityki, nie życzę też nikomu by jego dziecko wylądowało na takim oddziale, ale wiele oddziałów dziecięcych sporo zawdzięcza rodzicom pacjentów.

 • Football news:

  Hazard and Ramos can play against Elche. Real Madrid trust the Belgian, despite injuries
  Edegor on moving to Real Madrid at 16: Madness. I didn't understand it then, because I was still a child
  Wijnaldum on the contract: No news. The most important thing right now is the Liverpool game, not my situation
  Javier Tebas: Ronaldo's departure from Real Madrid is the club's decision. This affected La Liga, but the financial impact was minimal
  Man City want to sign Holand, not Mbappe. The reason is the Frenchman's salary requirements
  Tuchel-Werner: Timo, you play on the right. You've been playing left for a quarter of an hour. Don't you understand?
  Liverpool are 7 points behind the Champions League zone, 8 points behind the lost ones