
MSBS Grot. Fot./WOT
Flagowy polski karabinek Grot rdzewieje, przegrzewa siê, zapiaszczony zacina siê, kolba pêka przy uderzeniu, niektóre usterki uniemo¿liwiaj¹ strzelanie – wynika z testów, jakie przeprowadzili eksperci - informuje onet.pl.
We wrzeœniu 2017 r. na Targach Zbrojeniowych w Kielcach ówczesny minister obrony Antoni Macierewicz podpisa³ kontrakt na dostawê 53 tys. sztuk karabinków Grot dla polskiej armii. Mówi³ wtedy, ¿e "Grot jest osi¹gniêciem na œwiatowym poziomie" i "przeszed³ wszystkie testy zarówno w wojskach specjalnych, jak i w Wojskach Obrony Terytorialnej (WOT) na ósemkê, nie na szóstkê czy pi¹tkê".
Umowa o wartoœci 500 mln z³ zosta³a podpisana pomiêdzy Jednostk¹ Wojskow¹ Nil z Krakowa a Fabryk¹ Broni "£ucznik" w Radomiu. Zakupów nowego sprzêtu wchodz¹cego dopiero na uzbrojenie wojska dokonuje jednak Inspektorat Uzbrojenia. Tê instytucjê jednak ca³kowicie pominiêto. Dlaczego?
Armia t³umaczy³a wówczas, ¿e Inspektorat Uzbrojenia by³ przeci¹¿ony prac¹, a Wojska Obrony Terytorialnej, do których mia³ trafiæ nowy karabinek, nie mia³y jeszcze jednostki wyspecjalizowanej w zakupach. Dlatego kontrakt podpisa³a JW Nil. Doœwiadczony logistyk podkreœla jednak, ¿e JW Nil nigdy nie kupuje sprzêtu w fazie testów, a karabinek Grot nadal by³ wówczas testowany - pisze onet.pl.
Grot w trakcie podpisywania kontraktu nie mia³ badañ kwalifikacyjnych, które dopuszcza³by go do u¿ytkowania w armii. Zadanie sprawdzenia broni, która razem z fabryk¹ w Radomiu rozwija³a konstrukcjê, Wojskowa Akademia Techniczna powierzy³a m.in. doœwiadczonym ¿o³nierzom jednostki specjalnej GROM.
W zwi¹zku z nap³ywaj¹cymi od ¿o³nierzy skargami, jakoœæ karabinka postanowi³a sprawdziæ niezale¿na grupa ekspertów pod kierownictwem Paw³a Mosznera. To by³y oficer jednostki specjalnej GROM i instruktor strzelectwa od ponad 20 lat.
Mosznera przede wszystkim zainteresowa³ fakt, ¿e jednostki specjalne w Polsce nie chc¹ korzystaæ z karabinka Grot, a ¿o³nierze GROM-u wystawili mu negatywn¹ opiniê.
W efekcie kilkumiesiêcznych prac powsta³a analiza "Grot - do raportu", z której wynika, ¿e karabinek z Radomia nie tylko mo¿e zawieœæ na polu walki, ale mo¿e stanowiæ realne zagro¿enie dla jego u¿ytkowników. Na ponad 30 stronach autorzy raportu udokumentowali 22 awarie, usterki i wady konstrukcyjne tej broni. Ich pe³na lista znajduje siê w oryginalnym tekœcie raportu. Poni¿ej przedstawiamy g³ówne problemy.