Koronawirus SARS-CoV-2
Walka z Covid-19 bêdzie instrumentem geopolityki w 2021 r. – ostrzega Komisja Europejska. Powalcz¹ Unia, Chiny i Rosja.
UE aktywnie uczestniczy³a w zbieraniu pieniêdzy na inicjatywê COVAX, z której maj¹ byæ sfinansowane szczepionki dla biedniejszych krajów œwiata. Dodatkowo wyasygnowa³a fundusze na dostawy dla Ba³kanów Zachodnich, bo to najbli¿sze jej kraje, najbardziej zaawansowane w procesie akcesji do UE.
O pieni¹dze na szczepionki dla krajów Partnerstwa Wschodniego zaapelowali ministrowie spraw zagranicznych 13 pañstw Unii, w tym Polski. By³a to inicjatywa Litwy. Ale coraz bardziej widaæ, ¿e problemem nie bêd¹ pieni¹dze, tylko tempo szczepieñ. Mo¿e dojœæ do sytuacji, gdy zaszczepiona bêdzie ca³a doros³a populacja Zachodu i dopiero wtedy rozpoczn¹ siê wiêksze dostawy na Ba³kany Zachodnie, do Europy Wschodniej czy Afryki. Komisja Europejska uwa¿a, ¿e to z³e podejœcie.
– Szczepionki bêd¹ geopolitycznym tematem 2021 r. Nie mo¿emy zmuszaæ innych partnerów do czekania – powiedzia³a Stella Kyriakides, unijna komisarz ds. zdrowia. UE bêdzie mia³a wystarczaj¹co du¿o szczepionek, ¿eby przekazaæ je innym pañstwom, bo dysponuje portfelem 2,3 mld dawek, tj. jedn¹ czwart¹ wszystkich zakontraktowanych szczepionek na œwiecie. Musi siê jednak zastanowiæ, czy chce, by w kolejce po nie przed niektórymi obywatelami Unii znaleŸli siê obywatele pañstw trzecich. Bruksela proponuje, aby to zrobiæ. – Chcemy, ¿eby by³o równolegle. To wymaga dyplomacji i komunikacji, przekonania naszych obywateli, ¿e to w naszym wspólnym interesie. Bo nikt nie jest bezpieczny, dopóki wszyscy nie s¹ bezpieczni – powiedzia³a Kyriakides.
W czwartek wieczorem odbêdzie siê wideokonferencja przywódców 27 pañstw UE. Przewodnicz¹cy Rady Europejskiej Charles Michel zapowiedzia³, ¿e jednym z jej tematów bêdzie szczepionka jako globalne dobro publiczne. KE proponuje, aby najpierw zaszczepiæ personel s³u¿by zdrowia, opieki spo³ecznej i osoby powy¿ej 80. roku ¿ycia w UE, co powinno nast¹piæ do marca, a potem przekazaæ czêœæ szczepionek np. dla personelu medycznego na Ba³kanach Zachodnich. Bruksela obawia siê, ¿e jeœli UE bêdzie siê wahaæ, to Chiny i Rosja u¿yj¹ swojej szczepionki jako orê¿a wzmacniaj¹cego ich wp³ywy w Afryce, Europie Wschodniej czy na Ba³kanach. Ostateczna decyzja nale¿y jednak do pañstw cz³onkowskich, bo zakontraktowane szczepionki s¹ ich w³asnoœci¹.