Bud¿et i Podatki

Rada Przedsiêbiorczoœci stanowczo protestuje przeciwko rz¹dowym planom zablokowania bud¿etu Unii Europejskiej na lata 2021–27. - Stanowisko deklarowane przez rz¹d Mateusza Morawieckiego jest sprzeczne z interesem narodowym i polsk¹ racj¹ stanu. Przekreœla równie¿ szanse na szybkie wyjœcie z kryzysu gospodarczego wywo³anego pandemi¹ COVID-19 – czytamy w apelu Rady.
W swoim apelu Rada Przedsiêbiorczoœci t³umaczy, ¿e zablokowanie unijnego bud¿etu bêdzie mia³o katastrofalne skutki dla Polski – zarówno jeœli chodzi o sytuacjê wewnêtrzn¹, jak i miêdzynarodow¹. W efekcie tej decyzji ucierpi wiêkszoœæ grup spo³ecznych: bud¿et unijny zostanie ograniczony do minimalnych wydatków, co oznacza, ¿e mo¿emy zapomnieæ o œrodkach na inwestycje, wyp³atach z funduszu spójnoœci, z którego korzystaj¹ ubo¿sze regiony, wsparciu rozwoju obszarów wiejskich, programach naukowo-badawczych czy edukacyjnych.
- Co wiêcej, rz¹d chce pozbawiæ Polaków dostêpu do wartego blisko 800 mld euro specjalnego funduszu Next Generation EU, którego celem jest o¿ywienie gospodarek krajów cz³onkowskich poturbowanych obecnym kryzysem – pisze Rada. Zwraca przy tym uwagê, ¿e to Polska i kraje naszego regionu najbardziej skorzystaj¹ z tego funduszu, nawet 4-krotnie wiêcej ni¿ kraje bogate, takie jak Francja czy Holandia. W szczytowym momencie absorpcji tych œrodków nasz PKB zwiêkszy³by siê nawet o 3,5 proc., a w d³ugim okresie poziom PKB trwale powiêkszy³by siê nawet o 2 proc.
- Odrzucenie tych mo¿liwoœci rozwoju to cios wymierzony bezpoœrednio w polskie firmy, gospodarstwa wiejskie, samorz¹dy, s³u¿bê zdrowia i inne us³ugi publiczne – pisze Rada Przedsiêbiorczoœci. - Sk¹d weŸmiemy œrodki? – pyta. I t³umaczy, ¿e przy obecnym deficycie finansów publicznych i wyczerpaniu zasobów bud¿etowych, decyzja rz¹du mo¿e oznaczaæ jedno: koniecznoœæ podwy¿szenia podatków, czyli kolejne uderzenie w polskich obywateli.
Zdaniem Rady w normalnych warunkach za podjêciem takiej decyzji – decyzji, która na wiele lat zmniejszy zarobki, poziom ¿ycia, zasoby i mo¿liwoœci rozwojowe milionów Polaków – powinny staæ powa¿ne przes³anki dyktowane racj¹ stanu. - Tymczasem wyjaœnienia, które podaje rz¹d, s¹ w najlepszym wypadku œwiadectwem niekompetencji: twierdzenie, ¿e uzale¿nienie wyp³aty funduszy od przestrzegania zasad praworz¹dnoœci jest ingerencj¹ w suwerennoœæ Polski, opiera siê na ra¿¹cym przeinaczeniu krytykowanych zapisów – czytamy w jej apelu. Rada t³umaczy, ¿e po pierwsze, praworz¹dnoœæ – zdefiniowana w art. 2 Traktatu o Unii Europejskiej i doprecyzowana kolejnymi wyrokami miêdzynarodowych trybuna³ów – nie jest instrumentem wywierania wp³ywu politycznego, ale zbiorem formalnych zasad, które maj¹ zapewniæ ochronê podstawowych praw obywateli, legalnoœæ dzia³añ w³adzy i bezstronnoœæ wymiaru sprawiedliwoœci. Po drugie zaœ, mechanizm ³¹czenia wyp³at z funduszy UE z praworz¹dnoœci¹, na który przysta³o 25 pañstw cz³onkowskich, zosta³ ograniczony jedynie do kwestii finansowych: chodzi o nale¿yte zarz¹dzanie œrodkami pochodz¹cymi z tych funduszy, nie zaœ ogólne naruszenia praworz¹dnoœci.
- Stanowisko polskiego rz¹du nie ma wiêc uzasadnienia ani z prawnego, ani z ekonomicznego punktu widzenia. Niesie te¿ z sob¹ fatalne konsekwencje dla relacji miêdzynarodowych. Lekkomyœln¹ decyzj¹, wynikaj¹c¹ wy³¹cznie z miêdzypartyjnych rozgrywek w obozie w³adzy, utrudnimy wyjœcie z kryzysu nie tylko samym sobie, lecz tak¿e wszystkim krajom nale¿¹cym do europejskiej Wspólnoty – t³umaczy Rada Przedsiêbiorczoœci. I przekonuje, ¿e „brak solidarnoœci w tym trudnym czasie uderza w wizerunek i dorobek historyczny naszego kraju, który 30 lat temu pokaza³ Europie jak wa¿ne s¹ wspó³praca i zjednoczenie". - Skazujemy siê w ten sposób na utratê kolejnych sojuszników i marginalizacjê. Istnieje realne ryzyko, ¿e rz¹dy innych pañstw porozumiej¹ siê w sprawie programów pomocowych z pominiêciem Polski – przestrzegaj¹ organizacje przedsiêbiorców zrzeszone w Radzie Przedsiêbiorczoœci.
I ¿¹daj¹ wycofania deklaracji o zablokowaniu przez Polskê unijnego bud¿etu i do³¹czenia do grona 25 krajów popieraj¹cych jego obecny kszta³t. - Jako reprezentanci biznesu generuj¹cego ok. 70 proc. krajowego PKB apelujemy do proeuropejskich przedstawicieli koalicji rz¹dz¹cej o zatrzymanie marszu w kierunku narodowej katastrofy – pisze Rada.
Pod apelem podpisa³y siê: Zwi¹zek Liderów Sektora Us³ug Biznesowych ABSL, Federacja Przedsiêbiorców Polskich, Krajowa Izba Gospodarcza, Konfederacja Lewiatan, Polska Rada Biznesu, Pracodawcy RP, Zwi¹zek Banków Polskich, Business Centre Club i Zwi¹zek Banków Polskich.