Biznes

Kilkuset inwestorów gie³dowych po³¹czy³o si³y, by wspólnie negocjowaæ z Orlenem lepsze warunki sprzeda¿y akcji gdañskiej spó³ki energetycznej. Ich zdaniem wycena Energi zosta³a mocno zani¿ona.
Akcjonariusze mniejszoœciowi Energi w³aœnie z³o¿yli pozew do s¹du o uchylenie uchwa³y walnego zgromadzenia dotycz¹cej wycofania spó³ki z gie³dy. – Mamy nadziejê, ¿e w ten sposób uda nam siê zablokowaæ ten w naszym odczuciu nieuczciwy scenariusz zarysowany przez kupuj¹cego. W dalszej kolejnoœci bêdziemy chcieli negocjowaæ bezpoœrednio z PKN Orlen wy¿sz¹ cenê – zapowiada Krzysztof Ciu³a, wspó³za³o¿yciel grupy „Poka¿my si³ê inwestorów Energa". Do grupy do³¹czy³o ju¿ kilkuset inwestorów posiadaj¹cych w sumie kilka milionów akcji Energi (spó³ka ma ³¹cznie ok. 414 mln akcji). To jednak nie koniec, bo grupa chce zrzeszyæ kolejnych akcjonariuszy, tak¿e zagranicznych. Wspó³pracuje m.in. z trzema kancelariami prawnymi oraz kancelari¹ bieg³ych rewidentów.
Orlen sfinalizowa³ przejêcie Energi w kwietniu 2020 r. W pierwszym wezwaniu przej¹³ 80 proc. akcji energetycznej grupy. Najpierw zaoferowa³ 7 z³ za akcjê, a nastêpnie podniós³ cenê do 8,35 z³. Co ciekawe, zarz¹d Energi ju¿ cenê 7 z³ uzna³ za godziw¹, powo³uj¹c siê przy tym na opiniê sporz¹dzon¹ przez Deloitte. Wprawi³o to w zdumienie gie³dowych analityków. Kluczowa dla powodzenia transakcji by³a sprzeda¿ du¿ego pakietu przez Skarb Pañstwa. Orlen w sumie wyda³ na ten cel 2,77 mld z³, z czego 1,78 mld z³ zasili³o bud¿et pañstwa. Nied³ugo po transakcji Orlen wykaza³ ok. 3,7 mld z³ ekstra zysku z tytu³u okazyjnego nabycia akcji Energii. W paŸdzierniku kierowana przez Daniela Obajtka paliwowa grupa og³osi³a kolejne wezwanie, oferuj¹c znów po 8,35 z³ na akcjê, i postanowi³a wycofaæ Energê z gie³dy. Ostatecznie koncern zwiêkszy³ swój udzia³ w spó³ce do niemal 91 proc., ale chce mieæ 100 proc.
– Jako akcjonariusze Energi jesteœmy pewni, ¿e cena akcji tej spó³ki jest bardzo zani¿ona, w rzeczywistoœci warte s¹ one du¿o wiêcej, ni¿ oferowa³ PKN Orlen. Sam kupuj¹cy po zdobyciu du¿ego pakietu akcji Energa przyzna³, ¿e naby³ te akcje „po wyj¹tkowo okazyjnej cenie". Dlatego postanowiliœmy zjednoczyæ si³y i wspólnie walczyæ o nasze interesy – przekonuje Ciu³a. Jego zdaniem, gdyby uznaæ spó³kê za w pe³ni komercyjn¹, to inwestor zagraniczny móg³by zap³aciæ za ka¿d¹ jej akcjê nawet 60 z³. Natomiast grupa negocjacje z Orlenem chce zacz¹æ od po³owy tej ceny. – Nasza dzisiejsza propozycja to 29 z³ – kwituje Ciu³a.
– Nadzwyczajne walne zgromadzenie, na którym zosta³a podjêta uchwa³a o tzw. delistingu Energi, zosta³o zwo³ane i przeprowadzone zgodnie z przepisami, a uchwa³a podjêta wymagan¹ wiêkszoœci¹ g³osów. Zaskar¿enie uchwa³y jest prawem akcjonariusza, co nie jest jednoznaczne z jego zasadnoœci¹ i skutecznoœci¹ – skomentowa³o biuro prasowe Orlenu. Nie odpowiedzia³o natomiast na pytanie, czy Orlen jest gotowy na negocjacje ceny akcji Energi. Akcjonariusze mniejszoœciowi przekonuj¹, ¿e jeœli dojdzie do przymusowego wykupu akcji, to podejm¹ kolejne kroki prawne, by wyrównaæ stawkê do akceptowalnego dla nich poziomu.