
Braterstwo na pokaz. Aleksander £ukaszenko i W³adimir Putin w Soczi podczas meczu hokeja w przerwie negocjacji dotycz¹cych dostaw gazu i ropy na Bia³oruœ, luty 2020 r.
S¹dz¹c po wydarzeniach minionego tysi¹clecia, przyjaŸñ miêdzy Rosjanami i Bia³orusinami zawsze by³a doœæ w¹t³a.
Niezmiennie panuj¹cy prezydent Bia³orusi czêsto nazywa Rosjê bratnim krajem. Przyzwyczai³ siê bowiem poruszaæ po rzece ¿ycia, postawiwszy jedn¹ nogê na lewym, a drug¹ na prawym brzegu. W takim rozkroku, kulej¹c naprzemiennie na ka¿d¹ z nich, od 26 lat prowadzi pañstwo (jakkolwiek brzmi to absurdalnie) wielowektorowo. Nieskoñczenie wiele razy zapewnia³ Rosjê o niezwykle trwa³ej i wiernej przyjaŸni, a niekiedy nawet o mi³oœci, nazywaj¹c Rosjan „naszymi drogimi braæmi". Kiedy chodzi³o zaœ o œciœlejsz¹ integracjê lub o podwy¿kê cen ropy i gazu dla Bia³orusi, sprytny polityk szuka³ „braci" po zachodniej stronie.
Za œcis³ym sojuszem z Rosj¹ £ukaszenka opowiada³ siê jeszcze przed sw¹ pierwsz¹ kadencj¹. Domyœla³ siê ju¿ wówczas, jakie nastroje panuj¹ w spo³eczeñstwie do niedawna mieszkaj¹cym z „braæmi" we wspólnym domu - Zwi¹zku Radzieckim, a teraz zdezorientowanym i z niepokojem patrz¹cym na jego ruiny. W 1996 r. podpisano traktat o utworzeniu Zwi¹zku ...
Artyku³ dostêpny tylko dla e-prenumeratorów "Rzeczpospolitej"
Nowa Prenumerata ju¿ w sprzeda¿y, poznaj pakiet korzyœci!
Dostêp do najwa¿niejszych treœci z sekcji: Wydarzenia, Ekonomia, Prawo, Plus Minus; w tym ekskluzywnych tekstów publikowanych wy³¹cznie na rp.pl.
Dostêp do treœci rp.pl - pakiet podstawowy nie zawiera wydania elektronicznego „Rzeczpospolitej”, archiwum tekstów, treœci pochodz¹cych z tygodników prawnych, aplikacji mobilnej i dodatków dla prenumeratorów.