Poland

Roosevelt, Churchill… Morawiecki

Polacy zaczną się zastanawiać, co się stało, czy rządzący zdali egzamin i czy aby nie zawiedli oczekiwań. Dla PiS ten czas będzie może nawet groźniejszy niż dzisiejsza zniżka notowań, wywołana zapewne nie tyle pandemią, co bezrozumnym zaostrzeniem prawa antyaborcyjnego.

Przyznam bez bicia, że tytuł niniejszego komentarza może się wydawać nieco zaskakujący. Zaznaczę też od razu, że nie jest to ukryty sygnał, że błagam o transfer do doborowej ekipy „Wiadomości” czy innych „Sieci”. Tytułowe zestawienie nazwisk nie jest jednak także łatwą krotochwilą z polskiego premiera, choć na pierwszy rzut oka można by tak pomyśleć. Sprawa jest całkiem serio, a chodzi w niej o mechanizmy, a nie o format postaci.

Czytaj także: Spowiedź byłego doradcy Morawieckiego

Wielkie Odmrożenie

Wszystko wskazuje na to, że mimo gniewnych pohukiwań Zbigniewa Ziobry, knowań części polityków PiS i spadku notowań partii rządzącej Mateusz Morawiecki pobędzie jeszcze przez co najmniej kilka miesięcy na fotelu premiera. I za którymś razem jego deklaracja zwycięstwa nad koronawirusem zbliży się do rzeczywistości. Będzie to jednak wygrana okupiona ciężkimi stratami, po wielu przegranych bitwach. Umrze mnóstwo Polaków, wielu zbiednieje, a zaufanie do państwa, które nie było w stanie zapewnić bezpieczeństwa w drugiej fali epidemii, będzie nadszarpnięte.

Nastąpi wówczas – o czym pisał Ludwik Dorn i o czym mówią politycy z koalicji - Wielkie Odmrożenie. Polacy zaczną się zastanawiać, co się stało, czy rządzący zdali egzamin i czy aby nie zawiedli oczekiwań. Dla PiS ten czas będzie może nawet groźniejszy niż dzisiejsza zniżka notowań, wywołana zapewne nie tyle pandemią, co bezrozumnym zaostrzeniem prawa antyaborcyjnego.

I tak powoli przechodzimy do przywołanych w tytule nazwisk. Jedno z nich jest dla Morawieckiego inspiracją (co powiedział mi jego doradca), a drugie – przestrogą.

Czytaj także: Cud, czyli królik z kapelusza Morawieckiego

Czy Kaczyński go poświęci?

Franklin Delano Roosevelt został prezydentem, gdy szalał Wielki Kryzys. Jego odpowiedzią był Nowy Ład – program daleko idącej interwencji państwa w gospodarkę, który zadziałał na tyle, że Roosevelt w 1936 r. wywalczył reelekcję, zwyciężając w 46 z 48 ówczesnych stanów. Z tego, co słyszę, Morawiecki chce odtworzyć – na swoją miarę – ten sukces Roosevelta i na wiosnę zaproponować program odnowy po epidemii; pijarowcy na pewno zadbają o jakąś chwytliwą nazwę. Ma być w każdym razie dużo państwowych inwestycji, dużo rządu i dużo premiera, a krótko potem – dużo optymistycznych danych gospodarczych, które będą Morawieckiego budowały także politycznie jako tego, który przezwyciężył nasz Wielki Kryzys. Gdyby przetrwał na stanowisku, gdyby odbudował gospodarkę i doprowadził do odbicia sondażowego PiS, miałby mocne karty – własne, nie dane łaskawie przez Jarosława Kaczyńskiego – by w niedalekiej już perspektywie zostać następcą prezesa.

To jest dla Morawieckiego scenariusz najbardziej optymistyczny. Ale jest też historia Winstona Churchilla. Brytyjski premier wygrał wojnę, a po zaledwie paru miesiącach przegrał miażdżąco wybory i stracił władzę. Ten przykład pokazuje z kolei, że najniebezpieczniejszy dla polityka moment może nastać tuż po sukcesie. Może się więc zdarzyć i tak, że Morawiecki zdławi w końcu epidemię, ale żadnej wielkiej odbudowy nie przeprowadzi, bo będzie tak ciężkim balastem dla PiS, że Kaczyński go poświęci. Tak czy siak, wiosna 2021 r. zapowiada się bardzo interesująco.

Czytaj także: Bunt budżetówki. Państwo ma czy mu brakuje?

Football news:

Ramos is the most productive defender in the period from 2011 to 2020. He has 89 goals (IFFHS)
Frank Lampard: Chelsea have lost some ground. Our character remained the same, he won us matches
Ko view in the Frame: 2 employees of the club fell ill. Medical examination of El Shaarawy postponed
Klopp on Salah's future: I don't think it will ruin the season. Normal thing for the world of football
Solskjaer on van de Beek: I would Not say that he is happy. In his position, there are players who are really good
Lester is Interested in Edouard. Rogers worked with the forward seltice
The minges can come in the start of Barca vs Elche. Desta has a muscle injury