Dane gospodarcze

Nowy Jork
Perspektywy œwiatowej gospodarki przedstawiaj¹ siê dziœ lepiej ni¿ jesieni¹ ubieg³ego roku. To g³ównie zas³uga USA i najwiêkszych gospodarek wschodz¹cych. Europa bêdzie maruderem o¿ywienia.
Aktywnoœæ w œwiatowej gospodarce wzroœnie w tym roku o 5,5 proc., po za³amaniu o 3,5 proc. w 2020 r. – przewiduje Miêdzynarodowy Fundusz Walutowy w opublikowanym we wtorek raporcie. W poprzedniej edycji swojej flagowej publikacji, z paŸdziernika ub.r., waszyngtoñska instytucja spodziewa³a siê zwy¿ki globalnego PKB o 5,2 proc. po t¹pniêciu o 4,4 proc. w 2020 r. Prognozê na 2022 r., zak³adaj¹c¹ wzrost PKB o 4,2 proc., utrzyma³a bez zmian.
Kosmetyczna rewizja prognoz dla globalnej gospodarki to wypadkowa sporych zmian oczekiwañ pod adresem indywidualnych pañstw. Dotyczy to w szczególnoœci USA. MFW oczekuje obecnie, ¿e aktywnoœæ w najwiêkszej gospodarce globu po spadku o 3,4 proc. w 2020 r. zwiêkszy siê w tym roku o 5,1 proc., zamiast o 3,1 proc., jak ocenia³ w paŸdzierniku. To z jednej strony efekt nowego, potê¿nego pakietu fiskalnego, który szykuje administracja prezydenta Joe Bidena, a z drugiej stosunkowo szybkiego przebiegu programu szczepieñ przeciw COVID-19. Drug¹ spoœród najwiêkszych gospodarek œwiata, której perspektywy MFW ocenia dziœ wyraŸnie lepiej ni¿ jesieni¹, jest Japonia. To równie¿ wyraz wiary waszyngtoñskiej instytucji w moc ³agodnej polityki fiskalnej.
Czytaj tak¿e: Chiny wyprzedzi³y USA. Inwestorzy wol¹ Pañstwo Œrodka
Na drugim biegunie s¹ rozwiniête gospodarki Europy. Fundusz ocenia, ¿e PKB strefy euro odbije siê w tym roku o 4,2 proc. po za³amaniu o ponad 7 proc. w 2020 r. Prognoza z paŸdziernika zak³ada³a wzrost PKB o 5,2 proc. Najbardziej pogorszy³y siê perspektywy W³och, ale waszyngtoñska instytucja w ciemniejszych barwach widzi równie¿ o¿ywienie w Niemczech i we Francji. To konsekwencja przed³u¿aj¹cych siê antyepidemicznych restrykcji zwi¹zanych z drug¹ fal¹ COVID-19. Ekonomiœci z firmy analitycznej Pantheon Macroeconomics w opublikowanej w poniedzia³ek analizie wskazywali, ¿e obecne statystyki dotycz¹ce ciê¿kich przypadków COVID-19 w strefie euro nie daj¹ nadziei na poluzowanie restrykcji przed koñcem I kwarta³u br.
Wed³ug MFW tak¿e Wielka Brytania nie mo¿e liczyæ na ¿ywio³owe odbicie aktywnoœci ekonomicznej. PKB brytyjskiej gospodarki po za³amaniu o 10 proc. w 2020 r. w tym roku wzrosn¹æ ma o 4,5 proc., zamiast o niemal 6 proc., jak waszyngtoñska instytucja ocenia³a w paŸdzierniku.
W paŸdzierniku MFW spodziewa³ siê wzrostu PKB Polski w 2021 r. o 4,6 proc. po zni¿ce o 3,6 proc. w ub.r. Tych prognoz w styczniu tradycyjnie nie zaktualizowa³. Gorsze perspektywy g³ównych partnerów handlowych Polski sugeruj¹, ¿e dziœ oczekiwania z jesieni by³by zbyt optymistyczne. To jednak nie jest oczywiste. MFW we wtorkowym raporcie podkreœla bowiem, ¿e spodziewa siê kontynuacji o¿ywienia w globalnym handlu, które rozpoczê³o siê ju¿ w II po³owie ub.r. Miêdzynarodowa wymiana towarów i us³ug (w cenach sta³ych) ma siê w tym roku zwiêkszyæ o 8,1 proc. po za³amaniu o 9,6 proc. w 2020 r., a w 2022 r. o 6,3 proc. Tymczasem to w³aœnie dobra koniunktura w globalnym handlu by³a w ostatnich miesi¹cach przyczynach sporej odpornoœci polskiej gospodarki na drug¹ falê epidemii COVID-19 i zwi¹zane z ni¹ restrykcje.
Odbicie obrotów handlowych to w du¿ej mierze zas³uga szybkiego o¿ywienia w niektórych spoœród najwiêkszych gospodarek rozwijaj¹cych siê. Dotyczy to przede wszystkim Chin. Aktywnoœæ w tamtejszej gospodarce wed³ug MFW wzroœnie w tym roku o 8,1 proc., po zwy¿ce o 2,3 proc. w 2020 r. To prognoza minimalnie ni¿sza ni¿ jesieni¹. WyraŸnie lepiej MFW ocenia za to perspektywy gospodarki indyjskiej, która ma siê w tym roku powiêkszyæ o 11,5 proc., zamiast o niespe³na 9 proc.
Waszyntoñska instytucja podkreœla, ¿e koronakryzys mocno zmieni uk³ad si³ w globalnej gospodarce. Niektóre kraje zdo³aj¹ bowiem szybko wróciæ do przedkryzysowego poziomu aktywnoœci ekonomicznej, w innych zaœ odbudowa zajmie ca³e lata. W ocenie MFW, na koniec br. jeszcze w 150 krajach PKB na mieszkañca bêdzie ni¿szy ni¿ na zakoñczenie 2019 r. Rok póŸniej ta liczba zmaleje do 110.
Powrót do poziomu rozwoju z 2019 r. to zaœ dopiero pocz¹tek rekonwalescencji. Jej zakoñczeniem by³by powrót na przedpandemiczn¹ œcie¿kê wzrostu gospodarczego. Na to zaœ liczyæ mog¹ tylko nieliczne kraje. Wœród du¿ych gospodarek najwiêksze szanse maj¹ na to USA i Chiny. MFW szacuje, ¿e PKB tych pañstw na koniec 2022 r. bêdzie ju¿ tylko o niespe³na 2 proc. ni¿ej ni¿ by³by, gdyby nie wybuch pandemii. Dla porównania, PKB strefy euro bêdzie o oko³o 4 proc. mniejszy, a w krajach Ameryki £aciñskiej ta luka wyniesie niemal 7 proc.