Poland

Portugalski parlament przyjął legalizację eutanazji

pokaż komentarz

A mi trochę nie pasuje narracja eutanazji jako czegoś na co się choremu pozwala, albo nie pozwala.
Komisje lekarzy wydające werdykt, prawnicze kryteria, badania, opinie.

To moim zdaniem zupełnie nie tak powinno wyglądać - jeśli eutanazja ma być prawem, to powinien mieć je każdy.

Bo rzeczywistość jest taka, że znakomita większość społeczeństwa ma możliwość popełnić samobójstwo na wiele sposobów - z dowolnych powodów które tylko oni uznali za stosowne i może to być zawód miłosny, problemy finansowe, również zdrowotne, nawet jeśli te są wynikiem choroby psychicznej.


I w ich przypadku nie potrzebują zgody lekarzy, urzędników itp.
Mogą się zabić kiedy chcą i w sposób który wybiorą.

Ale jest grupa osób która samobójstwa popełnić nie da rady, bo są niepełnosprawni fizycznie, niedołężni, zależni od innych osób.


I wydaje mi się że nie jest prawidłowe że muszą oni przechodzić całą ścieżkę autoryzacji swojego życzenia śmierci, z ryzykiem że jakiś lekarz stwierdzi że nie wydaje zgody i koniec.
Tak być nie powinno - to chory powinien móc podjąć taką decyzję, a rolą pomagającego w eutanazji powinno być tylko upewnienie się że to ten chory faktycznie popełnia samobójstwo na własne życzenie. I wcale nie musi to być lekarz.
Komuś takiemu oczywiście należy zaoferować pomoc psychologiczną, ale nie robić z tego żadnego wymogu.

A ewentualna eutanazja w formie jaką tu się proponuje, z konsylium lekarsko-prawniczym wyrażającym na nią zgodę, powinna być stosowana w przypadku pacjentów bez kontaktu, w przypadku których są przesłanki że terapia jest bezcelowa i uporczywa dla pacjenta, który sam nie może o sobie zadecydować, po to żeby nawet w dzisiejszych przypadkach "odłączenia od aparatury" pacjent taki nie umierał np. z głodu czy pragnienia na skutek zaprzestania odżywiania go.