Umowa z amerykañskim producentem szczepionek to pierwszy krok w kierunku potencjalnego kontraktu na wytwarzanie preparatu na skalê komercyjn¹.
Mabion, polska firma biotechnologiczna, zawar³ z amerykañskim Novavaksem umowê na transfer technologii i próby techniczne dotycz¹ce produkcji antygenu kandydata na szczepionkê na Covid-19. Wywo³a³o to euforiê inwestorów gie³dowych. W œrodê akcje Mabionu notowane na warszawskiej gie³dzie poszybowa³y w górê o prawie 90 proc.
Umowa z Novavaksem dotyczy produkcji serii technicznej substancji czynnej (antygenu do NVX-CoV2373), która jest g³ównym sk³adnikiem szczepionki przeciw Covid-19 amerykañskiej firmy. Jeœli testy zakoñcz¹ siê pomyœlnie, Mabion bêdzie móg³ siê w³¹czyæ w ³añcuch produkcyjny Novavaksu i wytwarzaæ substancjê czynn¹ szczepionki. Po zakoñczeniu testów i uzyskaniu przez Amerykanów zezwoleñ na dopuszczenie szczepionek do u¿ytku Mabion i Novavax przejd¹ do etapu rozmów w sprawie umów i potencjalnych zamówieñ na produkcjê na skalê komercyjn¹.
Amerykanie nie zakoñczyli jeszcze wszystkich testów swojej szczepionki. Wyniki s¹ jednak bardzo obiecuj¹ce, bo wskazuj¹ na 90 proc. skutecznoœci.
Preparat Novavaksu bazuje na tradycyjnej technologii, nie jest zatem oparty na technologii mRNA jak szczepionki od Pfizera czy Moderny, dziêki czemu powoduje mniej efektów ubocznych. – Nasz zespó³ ekspertów i infrastruktura produkcyjna s¹ gotowe, by rozpocz¹æ prace nad optymalizacj¹ i zwiêkszeniem skali produkcji kandydata na szczepionkê firmy Novavax. Cieszymy siê z mo¿liwoœci bliskiej wspó³pracy z Novavaksem, która – po zakoñczeniu transferu technologii i przeprowadzeniu z sukcesem produkcji serii technicznej i testowej – mo¿e otworzyæ drogê do produkcji szczepionki na skalê komercyjn¹ – wyjaœnia Dirk Kreder, prezes Mabionu.
Choæ zarz¹d Mabionu podkreœla, ¿e na obecnym etapie jest za wczeœnie na okreœlenie skali wspó³pracy z Novavaksem oraz zakresu prac, które ostatecznie bêd¹ realizowane, analitycy nie maj¹ w¹tpliwoœci, ¿e jest to ogromna szansa dla spó³ki.
– Mabion ma silne kompetencje w produkcji bia³ek rekombinowanych, certyfikacje zak³adu produkcyjnego w standardzie GMP od EMA i GIF, zaœ technologia szczepienia oferowanego przez Novavax mo¿e górowaæ nad obecnie oferowanymi typami szczepionek (skutecznoœæ prewencji zaka¿ania, warunki przechowywania preparatu). Z tego powodu liczba zamówieñ dla Novavaksu z rynku globalnego systematycznie wzrasta – wskazuje Katarzyna Kosiorek, analityk Trigon DM.
Jej zdaniem kluczem do oceny potencja³u wspó³pracy bêdzie oczywiœcie rejestracja i dopuszczenie preparatu Novavaksu do sprzeda¿y (projekt jest na etapie III fazy badañ klinicznych), oszacowanie zdolnoœci produkcyjnych Mabionu oraz ujawnienie finansowych szczegó³ów wspó³pracy.
– Ze wzglêdu na brak informacji o warunkach finansowych wspó³pracy trudno oceniaæ wp³yw na przychody, ale potencja³ jest istotny. Zakoñczony sukcesem transfer technologii i w³¹czenie polskiej spó³ki do grona firm produkuj¹cych szczepionki na Covid-19 bêdzie stanowiæ mocny element budowania wartoœci spó³ki w kolejnych okresach – uwa¿a Kosiorek.
W zwi¹zku z umow¹ z Novavaksem Mabion bêdzie móg³ skorzystaæ z finansowania do 40 mln z³ z Polskiego Funduszu Rozwoju na zwiêkszenie mocy produkcyjnych. Ponadto, w ramach opracowanej przez zarz¹d spó³ki d³ugoterminowej strategii finansowania, prowadzone s¹ dzia³ania zmierzaj¹ce do pozyskania inwestora strategicznego i kolejnego podwy¿szenia kapita³u zak³adowego spó³ki.