Poland

Polacy w czasie epidemii koronawirusa najbardziej boją się o zdrowie swoje i bliskich

Zdecydowanie najbardziej w ostatnich dniach boimy się o swoje zdrowie (84 proc.), zdrowie seniorów z rodziny (72 proc.), partnera lub partnerki (69 proc.) - wynika z badania przeprowadzonego w końcówce marca (23-28.03).

Poza obawami o zdrowie najmocniej zajmują nas sprawy finansów. Znacznie mniejsze obawy budzą kwestie społeczne związane z koronawirusem.

Polacy boją się utraty pracy

Analizując obawy związane z finansami wyraźnie widać, że Polacy najbardziej martwią się o swój dochód (57 proc. odpowiedzi) i pewność zatrudnienia (44 proc.). Utraty pracy boi się 38 proc. badanych. Dużo mniejsze obawy dotyczą kwestii długoterminowych, takich jak spłata kredytu czy emerytura.


Jeśli chodzi o kwestie społeczne i dotyczące samopoczucia, zdecydowanie najwięcej obaw rodzi izolacja (co druga odpowiedź).


Tylko połowa Polaków dostrzega jakiekolwiek pozytywne strony obecnej sytuacji. Z osób, które takie pozytywy widzieli najwięcej wskazywało na możliwość spędzenia więcej czasu z rodziną (26 proc.). Na kolejnych miejscach znalazły się: pozytywny wpływ na środowisko (14 proc.) oraz większa empatia w społeczeństwie (8 proc.).

- Można się spodziewać, że nastroje społeczne będą się zmieniały bardzo dynamicznie, dlatego trzeba je na bieżąco śledzić. Obecnie na pierwszy plan wysuwają się tematy zdrowotne, gdyż o nich głównie mówi się w mediach. Wraz ze zwolnieniami w kolejnych firmach, ten temat wysunie się na pierwsze miejsce, gdyż, o ile kwestia zachorowania nie będzie dotyczyła każdego z nas, to już kwestia spowolnienia gospodarczego i wzrostu bezrobocia dotknie dużo więcej gospodarstw domowych - komentuje dr nauk ekonomicznych Adam Czarnecki z ARC Rynek i Opinia.

Badanie zostało przeprowadzone przez ARC Rynek i Opinia metodą CAWI na panelu ePanel.pl w dniach 23-28.03.2020, próba N=1019, reprezentatywna ze względu na płeć, wiek, wykształcenie, region zamieszkania i wielkość miejscowości.

Football news:

Manchester United denied that Lingard had discussed a move to Milan with Smalling and young
Bayern will not sell Alaba this summer, Tiago can leave for 60-80 million euros
Sky Sports will pay the Premier League clubs all the money for broadcasts in this and next seasons. The deduction of 170 million pounds was moved to the season-21/22
Havertz does not want to move to Bayern this summer. He chooses between Real Madrid, Liverpool, Manchester City, Manchester United and Chelsea
Atalanta bought Pashalic from Chelsea for 15 million euros (Nikolo Skira)
Russia, Germany and Portugal qualify for the Champions League (Bild)
Barcelona will not buy Neymar for 175 million euros and will focus on the transfer of Lautaro