Poland

Papież w Bagdadzie. Historyczna wizyta

Po dwóch dekadach stopa kolejnego biskupa Rzymu stanie na Bliskim Wschodzie, w mateczniku trzech monoteistycznych religii wyznających wiarę w tego samego Boga – judaizmu, chrześcijaństwa i islamu. W Iraku będzie to pierwsza wizyta papieża w czasach nowożytnych.

Nie można zawieść Jana Pawła II, uważa papież Franciszek. W piątek rozpoczyna odwiedziny Iraku. Wizyta potrwa do poniedziałku. Franciszek, wspominając papieża Wojtyłę, miał na myśli jego niespełnione pragnienie, by odwiedzić Irak w jubileuszowym roku 2000.

Po dwóch dekadach stopa kolejnego biskupa Rzymu stanie na Bliskim Wschodzie, w mateczniku trzech monoteistycznych religii wyznających wiarę w tego samego Boga – judaizmu, chrześcijaństwa i islamu. Tym samym Franciszek po niespełna dwu latach odwiesi kalendarz swych pielgrzymek i wyruszy w 33.

Czytaj także: Po wizycie papieża na Bliskim Wschodzie

Wizyta mimo trudnego czasu w Iraku

Czemu Watykan zdecydował się na wizytę w tak trudnym czasie? Irak zaostrzył właśnie obostrzenia pandemiczne. Liczba zakażeń sięga w tym ok. 40-milionowym kraju 4 tys. dziennie; pozytywny wynik testu na obecność koronawirusa otrzymał właśnie papieski ambasador w Bagdadzie, który zamiast towarzyszyć Franciszkowi, będzie musiał pozostać w samoizolacji. W styczniu i lutym w Iraku doszło do kolejnych zamachów samobójczych i ostrzelania rakietami bazy wojsk amerykańskich. Udało się zdusić śmiercionośne tzw. Państwo Islamskie w Iraku i Syrii, ale zagrożenie terrorystyczne istnieje nadal.

Mimo to, Franciszek od dawna powtarzał, że nie zrezygnuje z tej wizyty, bo wie, że jest w Iraku wyczekiwana. Chce podnieść na duchu gwałtownie kurczącą się mniejszość chrześcijańską i spotkać się z duchowym przywódcą szyickiej większości, ajatollahem al-Sistanim. Chce oddać hołd ofiarom fanatycznego „kalifatu”, który siał śmierć i zniszczenie w Ziemi Świętej przez kilka lat. Wśród nich chrześcijanom i etniczno-religijnej społeczności jazydów, którzy przed prześladowaniami i gwałceniem kobiet musieli uciekać do Kurdystanu.

Gest solidarności papieża

Odpowiedź papieża jest więc chyba taka: kiedy, jeśli nie teraz, kto, jeśli nie ja? Watykański rzecznik Matteo Bruni sformułował ją równie prosto: wizyta Franciszka w Iraku to „akt miłości do tego kraju, jego mieszkańców i chrześcijan”.

Gest solidarności przeważył nad pragmatyczną ostrożnością.

Czytaj także: Iracki biskup porwany przez Al-Kaidę: Wszyscy zawiedliśmy

Football news:

Lingard scored 8 goals in the Premier League season, repeating his personal best
Antonio Conte: Inter have grown a lot in all aspects in two seasons
Vazquez will miss the rest of Real Madrid's season. He has a sprained cruciate ligament
Mesut Ozil: Real Madrid are the favourites for the La Liga title. Benzema - the best striker of the championship
Bixant Lizarazu: Benzema is one of the best players in the history of French football
A cautious line-up hurt Barca in the first half and forced them to go all-in. Second half = fun
Messi does not score against Real Madrid after Ronaldo's departure to Juve. In the last clasico before the transfer, both scored