
Najpierw z zagranicznym partnerem, a potem wspólnymi si³ami – tak pañstwowe koncerny energetyczne bêd¹ budowaæ farmy wiatrowe na Ba³tyku.
Polska Grupa Energetyczna, Enea i Tauron podpisa³y list intencyjny o wspó³pracy w zakresie morskiej energetyki wiatrowej. Pierwszym krokiem bêdzie powo³anie spó³ki celowej. – Stanie siê to tak szybko, jak to mo¿liwe. To le¿y w naszym wspólnym interesie – przekonywa³ Pawe³ Szczeszek, prezes Enei.
Idea jest taka, by polskie firmy nie konkurowa³y ze sob¹ chocia¿by o lokalizacje morskich wiatraków. – Wszystkie krajowe koncerny maj¹ swoje zielone aspiracje, ale wa¿ne jest, by przy takich projektach dzia³aæ wspólnie zarówno w zakresie lokalizacji inwestycji, jak i mo¿liwoœci ich finansowania. Bo konkurowaæ i tak mamy z kim – zaznaczy³ Artur Soboñ, wiceminister aktywów pañstwowych.
Pierwsze inwestycje polskich firm powstawaæ bêd¹ jednak we wspó³pracy z zagranicznymi podmiotami. PGE rozmawia o wspólnych projektach z duñskim Orsted, a Tauron z OW Offshore, w której po 50 proc. udzia³ów posiadaj¹ portugalska firma energetyczna EDP Renovaveis oraz francuski koncern Engie. – To nowe inwestycje na polskim rynku, dlatego na pocz¹tku bêdziemy wspó³pracowaæ z firmami, które maj¹ ju¿ doœwiadczenie w tym biznesie. Natomiast przy realizacji kolejnych projektów to spó³ki Skarbu Pañstwa powinny byæ dominuj¹ce, bo to my odpowiadamy za bezpieczeñstwo energetyczne Polski – podkreœli³ Wojciech D¹browski, prezes PGE. Szacuje, ¿e pierwsze wspólne farmy wiatrowe mog³yby rozpocz¹æ produkcjê pod koniec lat 30.
Równolegle swoje projekty na morzu rozwija PKN Orlen, a tak¿e prywatne firmy – Polenergia nale¿¹ca do Dominiki Kulczyk czy Synthos, spó³ka z portfela Micha³a So³owowa. Morskie wiatraki maj¹ byæ jednym ze strategicznych kierunków rozwoju polskiej energetyki, obok budowy elektrowni j¹drowych. Do 2040 r. ma powstaæ od ok. 8 do 11 GW mocy za ok. 130 mld z³.