Ostatnio (piszę to 12.10.2019) wszystkim wszystko kojarzy się z polityką. Doceniam wagę i rolę polityki, wyborów (pójdę jutro do urny!), składu parlamentu i wynikającej z tego struktury rządu - ale chwilami chciałbym się od tego wszystkiego oderwać, odprężyć, odpocząć...


Odpoczynek może dać spacer (pogodę mamy piękną na te wybory!), spotkanie rodzinne, biesiada z przyjaciółmi, albo … książka. Dla jednych rozrywkowa, dla innych problemowa, a dla mnie i wierzę, że także dla Państwa - naukowa.

Taką właśnie naukową (ale łatwą w czytaniu!) książkę chcę dziś Państwu polecić. Książka to niemłoda, bo była wydana w 2009 roku, więc swoje lata już ma - jak Ciocia Telimena w znanym poemacie. :-) Ale wierzę w to, że podobnie jak Telimena - zachowała ona swój urok i wdzięk.Tytuł ma trochę straszący: "Neurocybernetyka teoretyczna" ale spis treści pokazuje, że to jest po prostu relacja z ciekawej wycieczki do różnych zakamarków naszego mózgu. Można poznać jego budowę, działanie, sposoby badania, a także wyniki prób jego modelowania różnymi technikami biocybernetycznymi.

Jest to książka moja i nie moja. Moja, bo byłem jej inicjatorem i coś tam w niej sam napisałem, ale właściwymi autorami byli wybitni specjaliści z zakresu neuronauki z całej Polski. Moją zasługą było, że ich namówiłem do napisania poszczególnych rozdziałów, dyskutowałem treść i formę wszystkich części, a potem to zredagowałem do postaci jednego spójnego dzieła.
Do wczoraj (dosłownie!) książkę tę można było wyłącznie kupić albo wypożyczyć w bibliotece, więc nie miałbym śmiałości namawiać Państwa do jej przeczytania, gdyż narażałbym Was albo na wydatek albo na fatygę wyprawy do biblioteki. Ale właśnie wczoraj Wydawnictwo Uniwersytetu Warszawskiego udostępniło pełny tekst tej książki w Internecie. Wystarczy kliknąć na ten link i już można przeglądać, czytać, korzystać.

A że korzystać warto, to dowodzi tego fakt, ze wkrótce po ukazaniu się polskiego wydania - książkę przetłumaczyli i wydali u siebie Rosjanie. No i teraz na ogromnym terenie od Bugu do Władywostoku ludzie poznają tajniki neurocybernetyki z książki polskich autorów. Może i Państwo zaryzykujecie i zobaczycie, co to takiego? Wystarczy kliknąć na ten link!
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł: