Poland

Nissan, po stratach związanych z pandemią, ograniczy produkcję o 20 proc.

Szef koncernu Makoto Uchida powiedział dziennikarzom, że centrum produkcji w Europie będzie odtąd brytyjska fabryka w Sunderland, a zakłady z Indonezji zostaną przeniesione do Tajlandii.

Globalna produkcja Nissana spadła w kwietniu o 62 proc. w porównaniu z analogicznym okresem w roku 2019, do 150 388 samochodów. Globalna sprzedaż aut spadła w ubiegłym miesiącu o 42 proc.

Roczny zysk w spadł o 15 proc. w stosunku do 2019 roku. "Przyszłość pozostaje niejasna i jest bardzo trudno o prognozy" - powiedział Uchida.

Ograniczenie produkcji o 20 proc. oznacza, że liczba wytwarzanych samochodów spadnie z 7,2 mln do 5,4 mln rocznie w latach 2022-2023.

Wcześniej w czwartek rząd Hiszpanii poinformował, że mimo negocjacji z Nissanem koncern zamknie fabrykę w Barcelonie. Związki zawodowe szacują, że pracę straci łącznie 20 tys. osób.

W czwartek rano szefowa hiszpańskiej dyplomacji Arancha Gonzalez Laya powiedziała, że rząd “wykonał ogromny wysiłek, aby utrzymać miejsca pracy” w zakładzie Nissana w Barcelonie.

Football news:

Sarri Pro 2:2 with Atalanta: We played with one of the best teams in Europe right now
Pep Guardiola: Manchester City have won a place in the Champions League on the pitch. I hope that UEFA will allow us to play
Atalanta extended their unbeaten streak to 14 games and is ranked 3rd in Serie A
Ronaldo scored his 27th goal in Serie A, converting a penalty in the game against Atalanta. Immobile has 29 balls
Sterling scored 27 goals for the season and broke his record. He scored a hat-trick against Brighton
Three Atalanta players have scored 15+ goals in the Serie A season. This is the best result since 1952
Setien on the title fight: Barcelona does everything possible, but Real Madrid wins all the matches