Poland

Moralność płatnicza jest większa niż przed pandemią [WYWIAD]

statystyki
Widać więc, jak potężny zastrzyk dostał rynek. W naszym barometrze widać to po tym, jak przedsiębiorcy oceniają wielkość należności straconych, takich, co do których nie ma nadziei, że kontrahent je zapłaci. Co prawda opóźnień jest więcej, ale należności straconych, zaliczanych do strat jest mniej.

Widać więc, jak potężny zastrzyk dostał rynek. W naszym barometrze widać to po tym, jak przedsiębiorcy oceniają wielkość należności straconych, takich, co do których nie ma nadziei, że kontrahent je zapłaci. Co prawda opóźnień jest więcej, ale należności straconych, zaliczanych do strat jest mniej.źródło: ShutterStock

- Nadchodzące miesiące to będzie okres weryfikacji, kto wykorzystał środki z tarcz i czas na dostosowanie się do nowych realiów, a kto nie - mówi w rozmowie z DGP Paweł Szczepankowski, dyrektor zarządzający firmy Atradius w Polsce.

Zajmują się państwo badaniem moralności płatniczej i tym, jak wpływa na nią pandemia. Czym w ogóle jest moralność płatnicza?

Paweł Szczepankowski, dyrektor zarządzający firmy Atradius w Polsce. Fot. Wojtek Górski

źródło: Dziennik Gazeta Prawna

To pojęcie określa podejście firm do regulowania przez nie własnych zobowiązań wobec innych. Tworząc nasz barometr praktyk płatniczych, badamy, jak zmieniają się terminy zapłaty, jak wyglądają opóźnienia w płatnościach oraz jaka część tych płatności w ogóle nie jest regulowana.

Która z tych zmiennych jest kluczowa, żeby stwierdzić, że moralność płatnicza jest wysoka bądź niska?

One się wzajemnie uzupełniają. W pierwszym kroku jednak zawsze sprawdzamy, jak duży udział obrotów handlowych jest realizowany z odroczonym terminem zapłaty, i dopiero na to nakładamy kolejne elementy: ile jest realizowanych po czasie, a ile w ogóle zostaje zaliczonych do strat, bo wierzyciel się z nich nie rozliczył.

Jak w takim razie wygląda obecnie moralność płatnicza polskich przedsiębiorstw i czy pandemia miała na nią jakiś wpływ?

Miała, aczkolwiek nie jest to taki wpływ, jakiego można by się było spodziewać. Wyraźnie wzrósł udział sprzedaży w kredycie kupieckim, czyli z odroczoną płatnością. W poprzednich latach bardzo rzadko bywało, by ten udział przekraczał 30 proc. To się zaczęło zmieniać w 2019 r., gdy odsetek ten wzrósł do ok. 50 proc. A teraz sięga 55 proc. obrotów. To jest rekord wszech czasów. Co ważne, polskie firmy pod tym względem zajęły miejsce w czołówce Europy Wschodniej. Do tej pory wyraźnie od niej odstawaliśmy. A w tym roku jesteśmy powyżej średniej dla regionu i dogoniliśmy niektóre państwa Zachodu. Znaleźliśmy się na poziomie takich krajów jak Austria i Niemcy.


Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej

7,90 zł

cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł

Oferta autoodnawialna

KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej

4,92 zł

Płać:

KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Football news:

Bruno picked up 4 Player of the Month awards in 2020. Ronaldo, Henry and Lampard had the same number-but for a career in the Premier League
Lev - the best coach of the decade in the national teams, Deschamps-2nd, Shevchenko-17th (IFFHS)
Head of the Premier League: We ask players not to hug and change their behavior
Milan had rented the midfielder, Torino Meite until end of season with option to buy
Ramos played on painkillers with Athletic due to knee problems
Barcelona's presidential election is scheduled to take place on March 7
Sir Alex Ferguson: Fortunately, I was retired when I watched Liverpool play in the last two years