Poland

Lipiec 2020: Pięć najciekawszych książek dla dzieci

Jak co miesiąc proponujemy książki mądre, ciekawe i estetycznie wydane.

Zuzanna Kisielewska (tekst), Agata Dudek, Małgorzata Nowak (ilustracje), „Nolens volens, czyli chcąc nie chcąc”, Druga Noga

Choć podtytuł książki brzmi „Prawie 100 sentencji łacińskich i kilka greckich”, to jednak nie oddaje istoty rzeczy. Książka nie jest poświęcona tylko językowi. Język stanowi punkt wyjścia, aby wytłumaczyć czytelnikowi cały bogaty kontekst kulturowy i historyczny danej sentencji, a także jej powiązania ze współczesnością. I choć łacina wydaje się czymś staroświeckim, to wizualnie została podana w bardzo nowoczesny i soczysty sposób. Kolory aż kipią intensywnością.

Czytaj też: Quo vadis, edukacjo? Czyli dlaczego warto znać łacinę

„Nolens volens”mat. pr.„Nolens volens”

Julia Donaldson (tekst), Alex Scheffler (rysunki), „Miejsce na miotle”, Tekturka

Pewnego dnia czarownica wybiera się ze swoim kotem na wycieczkę latającą miotłą, a po drodze dosiadają się do niej kolejne zwierzaki. Wiedźma jest bardzo sympatyczna i nikomu nie odmawia – dopóty, dopóki miotła z hukiem nie pęka. Świetna, prosta, rymowana i pełna surrealistycznego humoru książka. Do wielokrotnego czytania.

„Miejsce na miotle”mat. pr.„Miejsce na miotle”

Miguel Gouveeia (tekst), Raquel Catalina (ilustracje), „Kocyk”, Wydawnictwo Kropka

Historia o dorastaniu, przemijaniu i zmianie pokoleń zawarta w metaforze tytułowego kocyka należącego do małego Józefa. Gdy chłopiec przeobraża się w nastolatka, a potem mężczyznę, ów kocyk zmienia się w kamizelkę, a potem w apaszkę. Opowieść o przedmiotach splata się z losami ludzi w płynny i poetycki sposób.

„Kocyk”mat. pr.„Kocyk”

Kristin Roskifte, „Wszyscy się liczą”, Dwie Siostry

Książka-wyliczanka, sprytnie przemycająca dziecku wiedzę o tym, jak różne są radości i troski osób spotykanych codziennie w mieście. Na każdej planszy widzimy mniej lub bardziej zwykłe zdarzenia i miejsca: poczekalnię w szpitalu, bibliotekę, przyjęcie, a nawet pogrzeb. Kto jest uśmiechnięty, kto pełen trosk, a kto nieobecny? Warto uważnie się temu przyjrzeć i zwracać uwagę na szczegóły.

„Wszyscy się liczą”mat. pr.„Wszyscy się liczą”

Paulina Chmurska (tekst), Elka Grądziel (ilustracje), „Wielka mała niedźwiedzica”, Wilga

Choć można się trochę przyczepić do ilustracji w tej publikacji, to „Wielka mała niedźwiedzica” zwraca uwagę narracyjnym zabiegiem. Opowieść o niebie toczy się tutaj na dwóch planach: bajkowym i popularnonaukowym. Każde dziecko zainteresowane kosmosem i astronomią polubi tę książkę.

„Wielka mała niedźwiedzica”mat. pr.„Wielka mała niedźwiedzica”

Football news:

Real Madrid, Barcelona, Bayern Munich, AC Milan, Juve and 6 clubs from England are among the organizers of the Super League. There will be 20 teams in the tournament
Ronaldo and Georgina violated anti-bullying measures by going to a ski resort. Juve player faces a fine
Aubameyang may miss the match against Manchester United. His mother is sick
The PFL is a football UFC. KAMAZ offered Khabib a place in the team
The Premier League will lose the competition for juniors after Brexit. And permits for foreigners in vain feared - they are easy to obtain (although Kant and Solskjaer coach would not be able)
Solskjaer pro 1:2 with Sheffield: We should be criticized, because there is no result. The guys have been great for a few months
Juve congratulated Buffon on his 43rd birthday: Happy birthday, Superman!