Poland

Linux 5.5 wydany ze wsparciem Rasberry Pi 4

 •  

  pokaż komentarz

  Jakie nowe działanie API?

  @Nicolai: Nowe bo nie robi błędu w 2038 roku. To, że jest to data z przyszłości nie znaczy, że nikt jej jeszcze nie używa. Dla przykładu w finansach operuje się dość powszechnie z datami z "głębokiej przyszłości" obliczając emerytury, oprocentowanie kredytów (hipotecznych), etc...

  Najpewniej programiści piszące aplikacje dla banku znali ten błąd i uwzględnili go w swoich programach. Na pewno po wprowadzeniu zmian muszą sprawdzić czy ich poprawki uwzględniające błędy w tej funkcji nie wprowadzą nowych błędów... Wyobrażam sobie co najmniej jeden sposób łatania tego błędu, który doprowadził by do błędnych obliczeń w przypadku poprawienia tej funkcji...

  Poza tym, jako potencjalny tester czy osoba odpowiedzialna za soft nie przepuścił bym takiej zmiany bez poważnych testów. Tu się zmienił rozmiar zmiennej która jest używana w obliczeniach. Wiec rozmiar rekordów danych. To jest bardzo fundamentalna zmiana wpływająca na działanie tego typu aplikacji. Mógł ktoś z głupoty (jakiś programista na internie) obliczać offset w strukturze jako *(p+4) zamiast *(p+sizeof(data)) co będzie działać jeżeli data była 32 bitowa ale już nie zadziała poprawnie dla 64 bitowej.

  Mało to było problemów przy przechodzeniu z 32 bitowych systemów na 64 bitowe bo programiści trzymali wskaźniki w int-ach zamiast w odpowiednim typie??? Bodajże Firefox albo OpenOffice z tego powodu długo nie mógł być zmigrowany na nową wersję OSu.

  Więc jak najbardziej, problem wcale nie jest trywialny, zmiana mała ale potencjalnie wpływająca na różne aplikacje.

  Co do API to użyłem chyba poprawnie. API to nie tylko REST-API ale dowolny interfejs pomiędzy jednym programem/systemem/aplikacją a inną. W tym wypadku pomiędzy aplikacją a systemem operacyjnym. OS udostępnia (przez bibliotekę) jakiś sposób oznaczenia czasu, jest on ustandaryzowany i powszechny, w mojej opinii można go śmiało nazywać API.