Poland

Kraków chce 10 proc. ludzi wsadzić na rowery

 •  

  pokaż komentarz

  Polak z zerową kondycją fizyczną się zesra na tym rowerze

  @sildenafil: Skąd bierze się kondycja? Z praktyki, nie ma kondycji bez pedałowania. Tydzień na rowerze i kondycja się pojawi. Poza tym nie sądzę, że jest tak źle jak mówisz. Coraz więcej osób jeździ na rowerach, cały czas widuje starsze osoby, które przemykają na rowerach z pełnymi torbami zakupów. Największą barierą jest mentalność, a nie kondycja.

  PS

  To mit, że osoby z niewydolnością serca powinny unikać większego wysiłku fizycznego - uważają niemieccy kardiolodzy, których badania podważają kolejny dogmat w medycynie – pisze „Der Spiegel”.

  Martin Halle, dyr. Centrum Medycyny Sportowej w Monachium, twierdzi, że osoby z niewydolnością serca są w stanie wytrzymać nawet duże obciążenie fizyczne. Co więcej, jest to dla tych chorych korzystne – przekonuje specjalista.

  W medycynie dogmatem stało się twierdzenie, że chorzy cierpiący na przewlekła niewydolność serca powinni się oszczędzać i unikać większego wysiłku, ponieważ jest to dla nich szkodliwe. Nowe badania sugerują, że jest wręcz odwrotnie – duży wysiłek przedłuża życie chorych.

  Ulrik Wisloff, specjalista medycyny sportowej w Trondheim, już w 2007 r. pisał o tym na łamach pisma „Circulation”. Z jego obserwacji wynikało bowiem, że nie należy zalecać chorym by ograniczali się jedynie do spacerów i niezbyt intensywnej jazdy na rowerze. Lepiej im robi duży wysiłek fizyczny, nawet taki, jaki są tylko w stanie wytrzymać.

  Jak to możliwe? Badania echokardiograficzne wykazały, że mięsień serca ulega korzystnemu przemodelowaniu, dzięki czemu poprawia się wydolność serca i ogólny stan zdrowia chorego.

  Martin Halle postanowił przeprowadzić badania na większej grupie chorych. Niemieccy specjaliści rozpoczęli je w 2009 r. pod nazwą „Smartex” wspólnie z lekarzami z Norwegii, Danii i Holandii.

  Obserwacjami objęto 200 chorych z ciężką i średnią niewydolnością serca, których podzielono na trzy grupy w zależności od intensywności wysiłku fizycznego. W pierwszej pacjenci mieli jedynie spacerować, w drugiej natomiast mogli jeździć na rowerze trzy razy w tygodniu po 45 minut. Czyli zgodnie z obowiązującymi zaleceniami.

  Jedynie w trzeciej grupie chorzy ćwiczyli na siłowni trzykrotnie w tygodniu po 35 minut, ale jednocześnie cztery razy po 4 minuty musieli ćwiczyć przy maksymalnym wysiłku. Taki trening nawet dla ludzi zdrowych jest sporym obciążeniem, ale dla chorych okazał się najbardziej korzystny – twierdzi dr Volker Adams, kardiolog z Lipska.

  Specjalista podkreśla jednak, by osoby cierpiące na niewydolność krążenia nie ćwiczyły intensywnie samodzielnie. Można to robić jedynie pod kontrolą specjalisty.

  https://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news%2C393988%2Cosoby-z-niewydolnoscia-serca-powinny-intensywnie-cwiczyc.html

 • Football news:

  Morata on Ronaldo: we all know what kind of player he is. He is happy that I am at Juventus
  Ole Gunnar Solskjaer: Making players happy is not my job. I have to let out those who will achieve results
  Unai emery: Messi was and will remain the best player in the world
  Zidane on bale: I have nothing to say. I wish him good luck in the future. That's it
  Dani Alves comments on Messi's post about Suarez's departure: it's about respect and they don't know it
  Manchester City want to sign Benfica defender Diaz. The transfer is estimated at 55 million euros, the deal may include Otamendi
  Morata took number 9 at Juventus. Under him played Higuain