Teraz wszystko w rêkach pos³ów. £ukasz Piebiak, by³y wiceminister sprawiedliwoœci ma poparcie spo³eczne i zg³osi³ chêæ kandydowania do KRS.
– Mogê siê tam przydaæ ze swoim doœwiadczeniem – mówi „Rzeczpospolitej". Jego decyzja o kandydowaniu budzi kontrowersje.
Uzupe³ni¹ sk³ad KRS
– Zebra³em 78 g³osów poparcia wœród sêdziów i 11 208 g³osów obywatelskich – potwierdza „Rz" £ukasz Piebiak, sêdzia i by³y wiceminister sprawiedliwoœci. Przyznaje, ¿e zabiega³ o poparcie na Facebooku i Twitterze.
– Sporo ludzi siê zaanga¿owa³o – mówi.
Co teraz? Czas na zg³oszenie kandydatur (30 dni od obwieszczenia) ju¿ min¹³. Teraz listami zajmie siê Sejm. Potrzebna bêdzie jeszcze opinia prezesa s¹du, w którym orzeka by³y wiceminister, oraz sejmowej Komisji Sprawiedliwoœci i Praw Cz³owieka. Na koniec g³osowanie. Dok³adny terminarz nie jest jeszcze znany.
Dlaczego £ukasz Piebiak zdecydowa³ siê kandydowaæ?
– Kiedy zwolni³o siê miejsce, uzna³em, ¿e znam dobrze wymiar sprawiedliwoœci i mogê siê ze swoj¹ wiedz¹ w Krajowej Radzie S¹downictwa przydaæ – odpowiada.
11 stycznia 2021 r. sêdzia Teresa Kurcyusz-Furmanik ukoñczy³a 70 lat i opuœci³a Krajow¹ Radê S¹downictwa.
Do marsza³ka Sejmu wys³ano pismo z informacj¹ o wakacie. Ten 20 stycznia wyda³ obwieszczenie o rozpoczêciu procedury zg³aszania kandydatów na cz³onka KRS. Pod tak¹ kandydatur¹ musi siê podpisaæ 25 sêdziów lub co najmniej 2 tys. obywateli. £ukasz Piebiak uzyska³ podpisy od 11 tys. 208 obywateli oraz 78 sêdziów.
Swoj¹ decyzjê o kandydowaniu do KRS og³osi³ 1 lutego na Twitterze.
Kontrowersyjna propozycja
Kandydat do KRS w sierpniu 2019 r. poda³ siê do dymisji ze stanowiska w Ministerstwie Sprawiedliwoœci, po tym jak Onet ujawni³, ¿e mia³ organizowaæ i koordynowaæ akcjê oczerniania sêdziów krytycznych wobec wdra¿anych przez PiS zmian.
Co o kandydowaniu Piebiaka do KRS mówi¹ inni? Krzysztof Paszyk z Koalicji Polskiej, zastêpca przewodnicz¹cego sejmowej Komisji Sprawiedliwoœci i Praw Cz³owieka, uwa¿a, ¿e jego decyzja zakrawa na skandal.
– To, czym para³ siê wiceminister Piebiak, dyskwalifikuje jego udzia³ w ka¿dym gremium –mówi „Rz". I dodaje, ¿e dla niego jest to degradacja dobrych obyczajów.
Innego zdania jest dwójka pos³ów PiS zasiadaj¹cych w tej samej komisji.
– By³ wiceministrem, ale ju¿ nie jest. To niby dlaczego nie ma mieæ szansy ubiegaæ siê o cz³onkostwo w Radzie? – pytaj¹.
Pawe³ Styrna, obecny przewodnicz¹cy Krajowej Rady S¹downictwa, zapytany przez „Rz" o ocenê kandydatury by³ego wiceministra, odpowiedzia³, ¿e jako przewodnicz¹cy KRS nie bêdzie komentowa³ ¿adnej ze zg³oszonych kandydatur.
Stowarzyszenia sêdziowskie negatywnie oceniaj¹ to zg³oszenie.
Kadencja dobranego cz³onka KRS wybranego w zwi¹zku z potrzeb¹ ponownego obsadzenia mandatu up³ywa z dniem zakoñczenia kadencji cz³onków Rady wybranych spoœród sêdziów. Nast¹pi to w kwietniu 2022 r.
Krajowa Rada S¹downictwa jest bowiem wybierana przez Sejm na czteroletni¹ kadencjê. Ostatnio nast¹pi³o to w kwietniu 2018 r. KRS sk³ada siê z 25 osób, z których 15 pochodzi ze œrodowiska sêdziowskiego. Kandydatury, które pomyœlnie przejd¹ weryfikacjê marsza³ka Sejmu, s¹ przekazywane pos³om i podawane do publicznej wiadomoœci. Potem marsza³ek zwraca siê do klubów poselskich o wskazanie kandydatów na cz³onków KRS.
Kluby w ci¹gu siedmiu dni wskazuj¹ nie wiêcej ni¿ dziewiêciu kandydatów na cz³onków Rady. Na tej podstawie komisja sejmowa ustala listê 15 kandydatów na cz³onków KRS. Na liœcie powinien siê znaleŸæ co najmniej jeden kandydat wskazany przez ka¿dy klub poselski.
Sejm podejmuje decyzjê o obsadzie KRS wiêkszoœci¹ 3/5 g³osów w obecnoœci co najmniej po³owy ustawowej liczby pos³ów, g³osuj¹c na listê kandydatów utworzon¹ przez komisjê sejmow¹. Gdyby ta procedura nie zakoñczy³a siê pomyœlnie, a Rada nie zosta³a wybrana, Sejm dokona wyboru bezwzglêdn¹ wiêkszoœci¹ g³osów w obecnoœci co najmniej po³owy ustawowej liczby pos³ów, g³osuj¹c na listê kandydatów przygotowan¹ przez komisjê. Je¿eli i to nie zadzia³a, do wyboru dochodzi zgodnie z przepisami dotycz¹cymi wskazywania kandydatów przez kluby poselskie.
Leszek Mazur by³y przewodnicz¹cy Krajowej Rady S¹downictwa
Odnoszê siê do tego kandydowania z pewn¹ rezerw¹. Nie przeszkadza mi to, ¿e rzecz dotyczy by³ego wiceministra sprawiedliwoœci, bo przecie¿ ju¿ nim nie jest. W dodatku min¹³ okres karencji – prawie pó³tora roku. Problem polega na tym, ¿e ta dymisja by³a przecie¿ czymœ spowodowana. Sprawa by³a powa¿na i bardzo g³oœna. Tymczasem minê³o pó³tora roku i nic siê w niej nie wyjaœni³o. By³y g³oœne zapowiedzi pozwów, postêpowañ prokuratorskich czy dyscyplinarnych, ale o nich ci¹gle cicho. Nie ma ¿adnych orzeczeñ. I to w³aœnie jest powód mojej rezerwy wobec kandydatury sêdziego £ukasza Piebiaka na cz³onka Krajowej Rady S¹downictwa.