
UOKiK
Urz¹d Ochrony Konkurencji i Konsumentów ma swoj¹ misjê. Z powodzeniem i doœæ skutecznie realizuje j¹ od ponad 30 lat. Dziœ w szczególnych warunkach pandemii koronawirusa bêdzie musia³ wkrótce zmierzyæ siê z w³aœciwie podwójn¹ nowelizacj¹ ustawy o ochronie konkurencji i konsumenta. Wszystko po to, by sta³o siê zadoœæ wdro¿eniu do naszego porz¹dku prawnego a¿ dwóch unijnych aktów prawnych.
Chodzi jednoczeœnie o rozporz¹dzenie Parlamentu Europejskiego i Rady z 12. grudnia (tzw. rozporz¹dzenie CPC) oraz dyrektywê Parlamentu Europejskiego i Rady z 11 grudnia 2018 roku (tzw. dyrektywa ECN+). Jest w nich sporo nowoœci, które maj¹ u³atwiæ i polepszyæ ¿ycie konsumentom , daæ im wiêcej ochrony prawnej, wzbogaciæ UOKiK o œrodki ra¿enia, gdy dochodzi do konfliktu czy starcia z podmiotami gospodarczymi, które naruszaj¹ konsumenckie uprawnienia. Co wiêc siê zmieni, gdy projekty nowelizacji trafi¹ do Sejmu i ustawodawca weŸmie siê do roboty (na razie regulacje s¹ w konsultacjach spo³ecznych).
I tak czynnoœci przeszukania lokalu mieszkalnego przeprowadzane maja byæ wspólnie przez funkcjonariuszy policji i pracowników Urzêdu – dziœ przepis mówi o przeszukaniu prowadzonym przez policjê, w którym mo¿e byæ obecny pracownik UOKiK. Inny bêdzie sposób nak³adania kar pieniê¿nych na przedsiêbiorców, którzy nie wspó³pracuj¹ z prezesem UOKiK na etapie gromadzenia materia³u dowodowego, przekazuj¹ nieprawdziwe informacje oraz dopuszczaj¹ siê naruszeñ zwi¹zanych z kontrol¹ i przeszukaniem. Dotychczas za te praktyki grozi³a sankcja o równowartoœci 50 mln euro. Ma zaœ byæ kara do 3 proc. obrotu.
Proponowane zmiany zak³adaj¹ równie¿, ¿e ka¿dy bêdzie mia³ obowi¹zek przekazywania prezesowi UOKiK ¿¹danych informacji lub dokumentów. Dziœ taki obowi¹zek maj¹ tylko przedsiêbiorcy i ich zwi¹zki.
Zmieni siê tak¿e program ³agodzenia kar leniency – m.in. zmniejszeniu ulegnie odpowiedzialnoœæ karna osób fizycznych dzia³aj¹cych na rzecz przedsiêbiorcy, który korzysta z programu.
£atwiejsza stanie siê egzekucja kar od podmiotów zarejestrowanych w pañstwach Unii. Wzmocnieniu ulegnie te¿ pozycja prezesa UOKiK, który ma byæ wybierany na 5-letni¹ kadencjê. Trudniej bêdzie go równie¿ odwo³aæ.
To tylko czêœæ spodziewanych zmian. Pozostaje mieæ nadziejê, ¿e bêd¹ dobrze s³u¿yæ konsumentom.