Poland

Konfederacja chce likwidacji obowiązkowych składek ZUS

pokaż komentarz

@Drobar: Tak. I wtedy kasjerka w żabce będzie JDG aJanusz zostawi sobie jej ZUS w kieszeni. Potem zaczną się cyrki jak w Niemczech...

Rządząca krajem koalicja chadeckiej CDU i socjaldemokratycznej SPD zapisała przywrócenie obowiązkowych ubezpieczeń dla samozatrudnionych w umowie koalicyjnej z 2017 roku - ze wstępnym terminem realizacji do 2020 roku.
Powód? Np. z reprezentatywnych (prowadzonych na 830 tys. gospodarstw domowych) badań Niemieckiego Instytutu Badań Gospodarki (DIW) wynika, że w 2013 roku ok. 12 proc. samozatrudnionych - to w sumie 700 tys. osób! - nie płaciło składek, nie było też ubezpieczone prywatnie i jednocześnie nie posiadało oszczędności, których suma przekraczałyby 100 tys. euro.
Tymczasem uznaje się, że w Niemczech wystarczającą kwotą odłożoną na emeryturę jest 250 tys. euro – a takich środków nie posiada aż 20 proc. nieubezpieczonych nigdzie samozatrudnionych.


[...]

Niemal 1 mln osób bez ubezpieczenia na starość to także problem finansowy dla państwa: bo każdy, kto z własnej woli nie dorzuca się do systemu emerytalnego, na starość otrzyma finansowany z podatków „Grundsicherung im Alter” - czyli słynny niemiecki zasiłek Hartz IV, który zapewnia minimum egzystencji. Obecnie wynosi 416 euro dla samotnego emeryta lub 748 euro dla pary. Do tego państwo dopłaca do kosztów zamieszkania.


https://wyborcza.pl/7,155287,24514121,niemcy-wycofuja-sie-z-dobrowolnych-skladek-emerytalnych-w-polsce.html

Football news:

A representative of Laporte's headquarters: We have not communicated with Arteta. Koeman's work deserves praise
Investing in solar energy, healthy food, and Weddings: A guide to Levandowski's immense business empire
Paul Scholes: Tiago doesn't look like a player fit for Klopp. He would be more suitable for Manchester United
Salah may be called up to the Egyptian national team to participate in the Olympics
Fosu-Mensah tore up the crosses and was out for a few months. Manchester United sold him to Bayer Leverkusen in January
Antonio Cassano: Does Conte understand that he is not Guardiola? Inter were just ridiculous in the Champions League
Juve will win again if Ronaldo is not in the starting line-up. They need a quality centre-forward, they don't grow as a team. Ventola about Cristiano