Poland

Kobiety i mniejszości. Kolorowy gabinet Joego Bidena

Nominacje potwierdzają, że gabinet Joego Bidena będzie odbiciem demograficznego przekroju coraz bardziej mozaikowego amerykańskiego społeczeństwa.

Sztab Joego Bidena ujawnił, kto obejmie najważniejsze stanowiska w jego ekipie – przypadną doświadczonym ekspertom i politykom Partii Demokratycznej z jej centrowego establishmentu i lewego skrzydła. Zapowiadane nominacje, które oficjalnie zostaną ogłoszone we wtorek, potwierdzają, że gabinet będzie odbiciem demograficznego przekroju coraz bardziej mozaikowego społeczeństwa USA. Nominacje do niektórych resortów mają historyczny charakter – po raz pierwszy otrzymają je kobiety lub przedstawiciele „kolorowych” mniejszości.

Od Obamy do Bidena

Sekretarzem stanu zostanie weteran dyplomacji – 58-letni Tony Blinken, długoletni doradca Bidena ds. polityki zagranicznej, były zastępca sekretarza stanu w administracji Baracka Obamy (2009–17). Doradcą ds. bezpieczeństwa narodowego będzie 41-letni Jake Sullivan, który pełnił tę samą funkcję u Bidena jako wiceprezydenta. Obaj mają reputację sprawnych realizatorów polityki strzeżenia liberalno-demokratycznego ładu międzynarodowego we współpracy z sojusznikami, prowadzonej przez demokratycznych prezydentów po II wojnie światowej (Trump z nią zerwał).

Nominacje Blinkena i Sullivana nie wzbudziły zachwytu na lewicy demokratów. Wypomina się Blinkenowi, że jako doradca Bidena przestrzegał przed uzależnianiem pomocy dla Izraela od postępowania wobec Palestyńczyków. Oskarża, że to pod jego wpływem Biden jako senator poparł inwazję Iraku, chociaż w latach 2002–03 wojnę poparła większość demokratów.

Kilka ważnych stanowisk w ekipie odpowiedzialnej za politykę bezpieczeństwa na arenie międzynarodowej i w kraju przypadnie kobietom i przedstawicielom mniejszości etniczno-rasowych. Funkcję dyrektora krajowego wywiadu – koordynatora służb specjalnych – obejmie Avril Haines, po raz pierwszy kobieta. Za Obamy była wicedyrektorem CIA, a potem zastępczynią doradcy prezydenta ds. bezpieczeństwa narodowego. Posadę ambasadora w ONZ otrzymała 68-letnia czarnoskóra Linda Thomas-Greenfield, która w administracji Obamy piastowała stanowisko asystentki sekretarza stanu ds. Afryki, a wcześniej była ambasadorką w Liberii.

Kobiety i mniejszości u steru USA

Sekretarzem departamentu bezpieczeństwa kraju (HSD) zostanie Alejandro Mayorkas, pierwszy Latynos na tym stanowisku. Jego nominację z uznaniem powitali liderzy rosnącej liczebnie mniejszości – 18 proc. populacji USA – i obrońcy praw imigrantów. Uważa się ją za zapowiedź liberalizacji polityki imigracyjnej, m.in. amnestii dla tzw. Dreamersów, czyli nielegalnych imigrantów, którzy przybyli do USA jako dzieci sprowadzone przez zieloną granicę przez rodziców.

Monopol białych mężczyzn w roli sekretarza skarbu przełamie Janet L. Yellen, która do 2018 r. – także jako pierwsza kobieta – kierowała Rezerwą Federalną. Zebrała tam bardzo dobre recenzje za powstrzymywanie inflacji przez podnoszenie stóp procentowych mimo krytyki Trumpa. Zaliczana do ekonomistów ze szkoły Maynarda Keynesa, zwolenników ingerencji państwa w gospodarkę, krytykowała deregulację biznesu i wdawała się w polemiki z republikanami w Kongresie, którzy mieli do niej pretensje, że mówi o rosnących nierównościach. Jej nominację pochwaliła senator Elizabeth Warren, orędowniczka daleko idących reform na rzecz ukrócenia wpływów wielkich korporacji.

Podkast: Co Biden oznacza dla świata, Europy i Polski

Klimat i Pentagon

Ukłonem w stronę lewicy w Partii Demokratycznej jest także stworzenie przez Bidena stanowiska specjalnego przedstawiciela rządu ds. zmian klimatu. Został nim były sekretarz stanu, wieloletni senator i kandydat prezydencki w wyborach 2004 John Kerry. Będzie członkiem gabinetu, w dodatku uczestniczącym w posiedzeniach Rady Bezpieczeństwa Narodowego (NSC), w których biorą udział tylko szefowie kilku najważniejszych resortów. Lewica w USA (i w innych krajach) przywiązuje szczególną wagę do kwestii globalnego ocieplenia. W swej kampanii o nominację demokratów otwarcie deklarujący się jako socjalista senator Bernie Sanders mówił o zmianie klimatu jako jednym z największych zagrożeń bezpieczeństwa narodowego. Uznano to wtedy za przesadę.

Za pewną kandydatkę na sekretarza obrony uchodziła do niedawna Michele Flournoy, typowana na to stanowisko już w 2016 r. w rządzie Hillary Clinton. Flournoy byłaby pierwszą kobietą w roli szefowej Pentagonu. Biden obiecywał, że w jego gabinecie zasiadać będzie rekordowa liczba kobiet, ale wśród zapowiedzianych w poniedziałek nominacji nie znalazło się jej nazwisko. Na giełdzie czołowych kandydatów do obsadzenia tego kluczowego resortu pojawił się ostatnio Jeh Johnson, który u Obamy był szefem HSD. Jeśli zostanie sekretarzem obrony, będzie pierwszym Afroamerykaninem na tym stanowisku.

Czytaj też: Biden wygrywa, trumpizm pozostaje

Football news:

Arteta on Ozil: It is always sad when such a figure leaves
Alabai will move to Real Madrid in the summer. The contract for 4 years is agreed, the salary is about 11 million euros (Marca)
Stefano Pioli: We will look at the table in April. For Milan, every match is the most important
Zlatan Ibrahimovic: Together with Mandzukic, we will scare the opponents of Milan. He signed a contract
Milan scored 43 points in 18 rounds - the best result since the 2003-04 season. Then the club became the champion
Aubameyang scored a double in a Premier League match for the first time in the season. Parti's first assist for Arsenal
Chelsea want to buy Holand in the summer and are ready to break their transfer record (The Athletic)