Poland

Jest nowy szef CDU. Merkel bis czy nowy początek?

CDU ma nowego przewodniczącego, ale kandydata chadecji na nowego kanclerza na razie nie znamy. Być może będzie nim lider bawarskiej CSU.

Z powodu pandemii partia Angeli Merkel kilkakrotnie przekładała wybory nowego przewodniczącego, aż w końcu zdecydowała się przeprowadzić je elektronicznie zamiast podczas normalnego kongresu. Kandydatów było trzech – Friedrich Merz, Armin Laschet i Norbert Röttgen.

Kim jest nowy szef CDU

Merz uważany jest za konserwatystę, nie stroni od kontrowersyjnych komentarzy i od lat nie ma dobrych stosunków z Angelą Merkel. Chciał zostać szefem CDU już pod koniec 2018 r., gdy z powodu złych notowań w sondażach Angela Merkel postanowiła skupić się wyłącznie na funkcji kanclerza. Wówczas Merz minimalnie przegrał z kandydatką nieformalnie wspieraną przez Merkel – Annegret Kramp–Karrenbauer. Teraz historia się niejako powtórzyła. Znów Merz miał duże poparcie, prowadził po pierwszej rundzie głosowania, ale w drugiej przegrał z Arminem Laschetem, najbliższym spośród całej trójki Angeli Merkel.

Lascheta poparło 521 spośród prawie tysiąca delegatów, Merz dostał 466 głosów. Armin Laschet to premier najludniejszego niemieckiego landu, Północnej Nadrenii Westfalii, którą rządzi od 2017 r. To właśnie wygrane wówczas wybory pozwoliły mu stać się jednym z liderów chadecji. Laschet jest politykiem środka i wyraźnie chce kontynuować linię wyznaczoną przez Merkel. Do tego miał poparcie popularnego ministra zdrowia Jensa Spahna. W drugiej turze głosowania przekonał do siebie znaczną część sympatyków trzeciego kandydata – Norberta Röttgena, specjalisty od spraw międzynarodowych.

Czytaj także: Bez tej rzeki nie byłoby tu ani wojny, ani pojednania

Angela Merkel jesienią przestaje być kanclerzem

Jednak zwycięstwo Lascheta nie kończy pytań o przyszłość CDU. W jesiennych wyborach partia będzie walczyć o zwycięstwo już bez Angeli Merkel, którą dziś Niemcy oceniają bardzo dobrze. Nie wiadomo, czy mało charyzmatyczny Laschet będzie kandydatem chadecji na nowego kanclerza. Nieoficjalnie wiadomo, że ochotę na to ma Markus Söder, lider siostrzanej bawarskiej CSU. CDU i CSU tradycyjnie mają zawsze wspólnego kandydata na kanclerza.

Söder jest dzisiaj popularniejszy od Lascheta, bo Niemcy lepiej oceniają jego strategię walki z pandemią w Bawarii niż dokonania Lascheta w Nadrenii, gdzie przecież w lutym pojawiły się pierwsze ogniska w czasie karnawału. Niewykluczone, że czarnym koniem będzie Spahn, który poparł Lascheta, chociaż sam miał duże szanse zostać nowym szefem partii.

Na pewno CDU ma do zapełnienia po Merkel gigantyczną wyrwę. Na razie chadecja zdecydowanie prowadzi w sondażach, ale przecież w dużej mierze zawdzięcza to pani Merkel. Na pewno wybór Lascheta to decyzja dającą CDU dużą elastyczność, potrzebną na jesieni, bo nie wiadomo, z kim uda się stworzyć parlamentarną większość. Zieloni, liberałowie z FDP, wciąż SPD? Przyszły kształt niemieckiej koalicji to dziś ogromna niewiadoma.

Czytaj także: Niezwykła historia odkrywców szczepionki na covid

Football news:

Cavani has returned to training and is likely to play against Crystal Palace
Fabio Capello, Juventus played Rugby against the Port. Only Ronaldo and Chiesa can make a difference in this squad
Neymar: I posted how I was recovering from my injury, and I didn't get any messages saying, Wow, what a professional. No
Ole Gunnar Solscher: The work of the judges is very difficult and without additional pressure. We have to make their decisions
Joan Laporta: I'm sure Messi won't stay at Barca if I don't win the election. He gives the club 30% of revenue
Trent had idolized Gerrard since he was a kid, and he was in a fairy tale: he got Steven's care and the captain's armband. The story of a great relationship
Hazard's recovery from the injury is delayed. He probably won't play against Atletico on March 7