Od soboty wystarczy telefon, by dokonaæ zamówienia towaru niezbêdnego do walki z pandemi¹.
Instytucje pañstwowe, administracja czy szpitale mog¹ ju¿ zamawiaæ towary lub us³ugi telefonicznie lub e-mailowo. Pod warunkiem ¿e zakup jest zwi¹zany z zapobieganiem lub zwalczaniem pandemii. Takie zmiany przewiduj¹ nowe przepisy covidowe.
Tylko czêœciowo blokuje je wejœcie w ¿ycie od 1 stycznia 2021 r. nowego prawa zamówieñ publicznych.
Bez formalnoœci
Chodzi o ustawê o zmianie niektórych ustaw w zwi¹zku z przeciwdzia³aniem sytuacjom kryzysowym zwi¹zanym z wyst¹pieniem Covid-19. Zawiera ona zmianê do art. 46c ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zaka¿eñ i chorób zakaŸnych u ludzi.
Przepis przewiduje, ¿e do zamówieñ na us³ugi, dostawy lub roboty budowlane udzielanych w zwi¹zku z zapobieganiem lub zwalczaniem epidemii na obszarze, na którym og³oszono stan zagro¿enia epidemicznego lub stan epidemii, nie stosuje siê przepisów o zamówieniach publicznych.
Ju¿ raz tego typu uregulowanie obowi¹zywa³o, ale terminowo, tj. do 5 wrzeœnia 2020 r. Wprowadzi³a je jedna z wczeœniejszych ustaw covidowych. Tym razem wy³¹czenie z re¿imu ustawy covidowej jest bezterminowe.
Nie ma ¿adnych ograniczeñ podmiotowych, wiêc mog¹ z niego korzystaæ wszystkie kategorie zamawiaj¹cych, w tym jednostki sektora finansów publicznych, samorz¹dy, zamawiaj¹cy z sektora ochrony zdrowia, jak np. szpitale, ale tak¿e spó³ki komunalne lub tzw. zamawiaj¹cy sektorowi.
Forma sk³adania zamówienia mo¿e byæ dowolna.
– Nie ma przeszkód prawnych, by by³o ono udzielane telefonicznie, poprzez wymianê korespondencji e-mail czy te¿ w toku negocjacji przeprowadzanych z wykorzystaniem narzêdzi do wideokonferencji – wyjaœnia Konrad Ró¿owicz, prawnik w Kancelarii Prawnej Dr Krystian Ziemski & Partners.
Po bardzo d³ugim vacatio legis wchodzi jednak w ¿ycie od 1 stycznia 2021 r. ca³kowicie nowe prawo zamówieñ publicznych.
Jaka jest wiêc zale¿noœæ miêdzy przepisami covidowymi wy³¹czaj¹cymi przepisy o zamówieniach a now¹ ustaw¹?
Co z now¹ ustaw¹?
Prawnicy nie maj¹ w¹tpliwoœci.
– Nowe prawo zamówieñ publicznych wejdzie w ¿ycie od 1 stycznia przysz³ego roku. Nie bêdzie ono obowi¹zywa³o a¿ do odwo³ania, tylko w takim zakresie, w jakim zamówienia dotycz¹ pandemii. Z chwil¹ uchylenia wy³¹czenia z art. 46c ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zaka¿eñ obejmie wszystkie zamówienia publiczne – t³umaczy Konrad Ró¿owicz.
Samorz¹dy apeluj¹ natomiast do rz¹du, by przesun¹³ obowi¹zywanie nowego prawa zamówieñ publicznych.
Rz¹d na razie nie planuje takich zmian. Jednym z powodów s¹ ci¹g³e zmiany w prawie.
– Ka¿de rozwi¹zanie, tzn. zarówno wejœcie w ¿ycie przepisów od 1 stycznia 2021 r., jak i odsuniêcie tego w czasie ma swoje powa¿ne plusy i minusy. Dla nas najwa¿niejsze jest, aby jak najszybciej poznaæ stan prawny obowi¹zuj¹cy od przysz³ego roku. Mierzymy siê w tym roku z ogromem pracy i wieloma zmianami przepisów, choæby tych wynikaj¹cych z ustaw tarczowych, które musimy absorbowaæ na bie¿¹co. Do tego – tak¿e wobec hybrydowej pracy zespo³u – logistyka procedowania oraz zarz¹dzanie permanentn¹ zmian¹ sta³y siê powa¿nym wyzwaniem organizacyjnym (np. dodatkowe transmisje otwaræ ofert na YouTubie) – t³umaczy Anna Szeliga, radca prawny, kieruj¹ca oddzia³em zamówieñ publicznych w Urzêdzie Miasta Krakowa.
Opinia dla „rzeczpospolitej"
Jacek Liput, radca prawny, szef praktyki prawa zamówieñ publicznych w Kancelarii Prawnej Gawroñski & Partners
W artykule 46c ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zaka¿eñ i chorób zakaŸnych u ludzi zawarto przes³ankê wy³¹czenia przepisów o zamówieniach publicznych z zamówieñ udzielanych w zwi¹zku z zapobieganiem lub zwalczaniem epidemii na obszarze, na którym og³oszono stan zagro¿enia epidemicznego lub stan epidemii.
Warto zauwa¿yæ, ¿e podobne wy³¹czenie, ale stosowane tylko do Covid-19, wprowadza niedawno uchwalony na nowo art. 6a specustawy o Covid-19. Te rozwi¹zania mog¹ zostaæ z nami na d³u¿ej. Trzeba pamiêtaæ, ¿e 1 stycznia 2021 r. wchodzi w ¿ycie ca³kiem nowe prawo zamówieñ publicznych. Mo¿e zatem byæ tak, ¿e – o ile stan epidemii bêdzie utrzymany po tej dacie – wy³¹czenie bêdzie obowi¹zywaæ równie¿ w nowej ustawie.