Poland

Jak sprzedać część działki w użytkowaniu wieczystym

statystyki
dom działka

W literaturze podkreśla się, że właściciel ma prawo swobodnego decydowania o ewidencyjnym kształcie nieruchomości oddanej w użytkowanie wieczyste w ramach bycia stroną postępowania podziałowego.źródło: ShutterStock

Jestem użytkownikiem wieczystym nieruchomości, która należy do Skarbu Państwa. W związku z problemami finansowymi mojej firmy zamierzam ewidencyjnie wydzielić działkę z tej nieruchomości, by ją sprzedać. Czy przed wniesieniem wniosku do prezydenta miasta o zatwierdzenie podziału muszę mieć zgodę właściciela?

Obrót nieruchomościami znajdującymi się w użytkowaniu wieczystym jest częstą praktyką. Wątpliwości nie ma, jeśli użytkownik chciałby sprzedać swoje prawo co do całości parceli: wówczas zgoda właściciela (np. Skarbu Państwa) nie jest potrzebna. Ale jeśli użytkownik planuje wydzielić część i tylko ten obszar zbyć – sytuacja się komplikuje. Trzeba mieć bowiem na uwadze, że stroną postępowania podziałowego będzie oprócz użytkownika również właściciel. Tak wynika z art. 97 ust. 1 ustawy o gospodarce nieruchomościami (dalej: u.g.n.). Mateusz Karciarz, prawnik w Kancelarii Radców Prawnych Zygmunt Jerzmanowski i Wspólnicy sp.k. w Poznaniu, dodaje, że przepisy u.g.n. nie wskazują wprawdzie, aby właściciel miał jakiekolwiek podstawy prawne do wyrażania lub też niewyrażania zgody na podział, to jednak w przypadku, gdy jest on jemu przeciwny, może przedstawiać argumenty wskazujące np. na niezgodność z planem miejscowym albo wydanymi warunkami zabudowy.

Niejednorodne orzecznictwo

Prawnik zwraca też uwagę na uchwałę Sądu Najwyższego z 13 marca 2015 r. (sygn. akt III CZP 116/14), w której stwierdził on, że użytkownik wieczysty nie może dokonać podziału gruntu oddanego mu w użytkowanie wieczyste. – Orzeczenie to, co prawda, zostało krytycznie przyjęte przez doktrynę, a ponadto dotyczy podziału wieczystoksięgowego, a nie geodezyjnego, o którym mowa w art. 97 ust. 1 u.g.n. Jednak może ono skutkować tym, że w przypadku, gdy dokonany zostanie podział geodezyjny, użytkownik wieczysty nie będzie uprawniony do zbycia jednej lub kilku z wydzielonych działek. Sąd wieczystoksięgowy bowiem, powołując się na przywołaną powyżej uchwałę SN, nie wyrazi na to zgody – tłumaczy Mateusz Karciarz. Trzeba zauważyć, że przez część nieruchomości należy rozumieć działkę geodezyjną bądź działki geodezyjne stanowiące nieruchomość, nie zaś udział w prawie użytkowania wieczystego, które to prawo użytkownik wieczysty jest uprawniony zbyć bez zgody właściciela nieruchomości.


Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej

9,80 zł

cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł

Oferta autoodnawialna

KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej

4,92 zł

Płać:

KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Football news:

Bartomeu will miss the match against Ferencvaros due to a relative's covid. Barca President wants to get to the game with Real Madrid
Liverpool and Manchester United are among the clubs in talks to create a European Premier League
Thibaut Courtois: real want to win the Champions League and La Liga
Tiago and Matip didn't train with Liverpool today. They will probably not play Ajax
Griezmann will not return to Atletico from Barcelona
Miranchuk was included in Atalanta's bid for the Champions League match with Midtjylland
The rival Krasnodar has a bright coach: he is friends with young stars, even worked with Dembele, entrusted the center of the field to a 16-year-old