Poland

Izba Dyscyplinarna SN: Listopadowy wyrok TSUE nadaje się do kosza

statystyki
- Jest to kolejny eksces orzecznicy potwierdzający, że ci panowie nigdy nie powinni zasiadać za stołem sędziowskim i to nie tylko w SN – kwituje sędzia Markiewicz.

- Jest to kolejny eksces orzecznicy potwierdzający, że ci panowie nigdy nie powinni zasiadać za stołem sędziowskim i to nie tylko w SN – kwituje sędzia Markiewicz.źródło: ShutterStock

Wydany w listopadzie zeszłego roku wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, który stał się podstawą stwierdzenia przez SN w składzie trzech połączonych izb, że Izba Dyscyplinarna SN nie jest sądem, nie jest obowiązujący – stwierdziła sama ID SN w uzasadnieniu jednego ze swoich rozstrzygnięć (sygn. akt II DO 52/20).

Postanowienie w trzyosobowym składzie zapadło na skutek wniosku złożonego przez jednego z prokuratorów, który domagał się wznowienia postępowania w swojej sprawie. Powoływał się przy tym na nowe okoliczności, w tym m.in. na wspomniane orzeczenie TSUE. ID SN postanowiła pozostawić wniosek bez rozpoznania. Uzasadniając tę decyzję, podkreślono m.in., że składy orzekające, które zadały TSUE pytania prejudycjalne, były sprzeczne z przepisami prawa. Przypomnijmy, pytania wyłoniły się na gruncie spraw rozpatrywanych przez Izbę Pracy i Ubezpieczeń Społecznych, a zainicjowanych pozwami sędziów SN. Tymczasem, jak czytamy w uzasadnieniu rozstrzygnięcia ID, zgodnie z uchwaloną w 2018 r. przez obecną większość parlamentarną ustawą o SN (t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 825) sprawy z zakresu ubezpieczeń społecznych dotyczące sędziów SN oraz sprawy z zakresu przeniesienia sędziego SN w stan spoczynku rozpoznaje wyłącznie ID SN. A skoro tak, to wyrok TSUE „nie może być uznany za obowiązujący na gruncie polskiego porządku prawnego, gdyż we wszystkich toczących się przed Izbą Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Sądu Najwyższego postępowaniach, w których doszło do zadania TSUE pytań prejudycjalnych (…), przeprowadzono czynności w składach sprzecznych z przepisami prawa”.


Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej

9,80 zł

cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł

Oferta autoodnawialna

KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej

4,92 zł

Płać:

KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Football news:

La Liga President on Messi's departure: It won't be a drama for us. And his reputation will suffer
Ronaldo is a fan of the UFC. Rooting for Khabib, training with Conor, signed up for all the top fighters
Only Milan have not lost points this season in the top 5 of the European leagues. Aston Villa lost 0:3 in the
🎮 We made a game about Khabib - fight for him and try to fill up Geiji
Tebas about klasiko: the Game of the best teams in the world. The most important match of club football
Leeds forward Bamford scored a hat-trick. He has 6 goals in 6 Premier League games
Moyes on the spectators in the stadiums: People watch matches in cinemas, why can't they do it on the street?