Poland

InPost rusza w Łodzi z programem Green City. Więcej Paczkomatów i ładowarki do aut elektrycznych

InPost, jedna z największych firmy kurierskich w Polsce w ostatnim czasie działa aktywnie na rynku. Na początku lutego 2021 r. liczba Paczkomatów InPostu w Polsce osiągnęła 11 tys., firma zawarła też umowę na dostarczanie do naszego kraju zakupów dokonywanych na Amazonie.

W styczniu br. InPost zadebiutował na giełdzie w Amsterdamie, a Rafał Brzoska, założyciel firmy znalazł się na 7. miejscu tegorocznego zestawienia najbogatszych Polaków magazynu „Forbes”.

Green City od InPostu

Teraz poinformowano o nieco innym niż biznesowy obszarze działania InPostu. Firma zawarła z miastem Łódź porozumienie w sprawie realizacji konceptu Green City w ramach którego InPost zaoferuje pakiet nowoczesnych usług.

Czytaj także: InPost uruchomił specjalistyczny Paczkomat Urząd24 w Toruniu

Jak wyjaśnia InPost ten pakt dla polskich miast pozwoli na znaczne ograniczenie emisji CO2 oraz ruchu samochodów w centrach miejscowości. Jest to także realizacja idei zarządzania miastem opartym na założeniach Smart City.

Zgodnie z zapowiedzią mieszkańcy Łodzi wkrótce będą mieli dostęp m.in. do szerszej sieci Paczkomatów – miasto udostępniło 70 nowych lokalizacji, a także do większego wachlarza usług miejskich – m.in. ładowarek do samochodów elektrycznych przy Paczkomatach.

W ramach porozumienia InPost zapowiedział także, że będzie sukcesywnie zwiększał swoją flotę samochodów elektrycznych w Łodzi, tak aby uzyskać pełną zeroemisyjność w uzgodnionym z miastem, gwarantowanym terminie.

- Wszyscy wiemy, jak katastrofalna jest jakość powierza zwłaszcza w dużych miastach. Jego poprawa to wymóg chwili obecnej, a nie odległej przyszłości. Dlatego zaproponowaliśmy miastu Łódź, aby było pierwszym w Polsce partnerem naszego programu Green City - zaznacza Rafał Brzoska. - Ma on znacznie ograniczyć emisję zanieczyszczeń wynikającą z rozwoju e-commerce - przez zmniejszenie emisji CO2 i ruchu samochodów w centrach miast, a także wprowadzenie samochodów elektrycznych w miejsce tych o napędzie spalinowym. Paczkomaty InPost - jako najbardziej ekologiczna forma dostawy przesyłek, która znacząco, bo aż o 75 proc. ogranicza emisję CO2 w porównaniu do tradycyjnych przesyłek kurierskich - od lat wpisują się w ten program.

Jak informuje założycie InPostu Łódź to pierwsze miasto z nową ofertą, ale każde miasto lub gmina w Polsce może przystąpić do programu i otrzymać pakiet eko razem z ustalonym terminem wymiany floty samochodów kurierskich obsługujących miasto na samochody elektryczne.

- Także polskie miasta rozumieją problem związany z zanieczyszczeniami środowiska - zainteresowanie projektem przeszło nasze oczekiwania, więc wkrótce planujemy kolejne wdrożenia - zapowiada Brzoska. - Dotychczas żadna firma kurierska na świecie nie zaproponowała podobnego rozwiązania. Środowisko to nasza wspólna odpowiedzialność - my zaczynamy od siebie.

Czytaj także: InPost uruchomił centrum logistyczne w Prologis Park Chorzów

Korzyści z umowy z InPostem dostrzega także Hanna Zdanowska, prezydent Łodzi. - Zdecydowaliśmy się na współpracę z InPostem, jednym z liderów innowacyjności w Polsce, bo chcemy aby łodzianie mogli wygodnie odbierać swoje przesyłki jak najbliżej miejsca zamieszkania – bez konieczności dojeżdżania i stania w kolejkach. Obecnie jest to najbardziej ekologiczna z dostępnych form odbioru, a przy tym gwarantuje zmniejszenie natężenia ruchu w mieście i bezpieczeństwo związane z sytuacją epidemiczną. Stawiamy na niskoemisyjne dostawy do Paczkomatów zamiast tradycyjnych dostaw kurierskich, bo są one wygodne dla łodzian i korzystne dla miasta. Poza tym, obok innych naszych działań proekologicznych, współpraca z InPostem na pewno przyczyni się do dalszej poprawy stanu środowiska w Łodzi.

Według InPostu kalkulator śladu węglowego wskazuje, że gdyby tradycyjne dostawy kurierem do domu były zastąpione dostawą do Paczkomatu, redukcja emisji CO2 sięgnęłaby nawet 75 proc. Dostarczenie paczki do maszyny InPost oznacza co najmniej 0,35 kg mniej emisji CO2 do atmosfery na każdą przesyłkę.

Football news:

Messi scored 30+ goals for the season for the 13th time in a row
Cagliari snatched a 4-3 victory over Parma, trailing 1-3 by the 65th minute. 2 goals scored in added time
Werner pro 1-0 with City: The best teams in England played. If Chelsea win the trophy, the season is a success
Tuchel on Guardiola and City: Chelsea deserved to win over the best coach and one of the best teams
Guardiola on de Bruyne's injury: It doesn't look good. He is in pain
Thomas Mueller: Flick didn't explain his decision, but neither should he. He spent a lot of energy for 1.5 years
Guardiola on 0:1 with Chelsea: It is not easy to beat a team that defends itself in the third