Poland

Hipermarkety nadal bez podatku

statystyki
zakupy, handel

Warunkiem stosowania zwolnienia jest papierowy (albo elektroniczny) dokument dostawy.źródło: ShutterStock

Danina od przychodów ze sprzedaży detalicznej zostanie odroczona jeszcze o pół roku. Elektroniczny dokument dostawy w akcyzie będzie mógł być stosowany do 31 stycznia 2021 r. Takie zmiany wynikają z przyjętych przez Sejm w zeszłym tygodniu dwóch ustaw. Teraz zajmie się nimi Senat.

Rząd zaproponował przesunięcie opodatkowania sklepów wielkopowierzchniowych, ponieważ chce poczekać na ostateczne rozstrzygnięcie Trybunału Sprawiedliwości UE w sporze Polski o tę daninę z Komisją Europejską. W maju br. sąd UE (I instancja) potwierdził, że Polska ma prawo pobierać daninę od sprzedaży detalicznej w zaprojektowanej formie. Komisja odwołała się jednak od tego wyroku do TSUE.

Posłowie opozycji są przeciwni wprowadzeniu tej daniny.

– Zawieszenie poboru tego podatku jest jak najbardziej zasadne, ale nie na sześć miesięcy. Ta danina powinna w ogóle zniknąć z systemu podatkowego – mówiła przed głosowaniem posłanka Paulina Hennig-Kloska (Koalicja Obywatelska).

Wyjaśniła, że podatek handlowy, podobnie jak wszystkie inne podatki sektorowe, przełoży się na podwyżki cen towarów.


Pozostało jeszcze 46% treści

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję