W wersji ksi¹¿kowej Arsene Lupin pojawi³ siê ponad 100 lat temu u francuskiego pisarza Maurice'a Leblanca. Popularne powieœci wkrótce doczeka³y siê ekranizacji filmowych. Wystarczy przypomnieæ serial „Arsene Lupin" z lat 70. ubieg³ego wieku, gdzie w tytu³owego bohatera wciela³ siê Georges Descrieres, a w kontynuacji gra³ go François Dunoyer. W 2004 r. na du¿ym ekranie zagra³ go francuski gwiazdor Romain Duris. Natomiast japoñski artysta mangi Kazuhiko Kato, wystêpuj¹cy pod pseudonimem Monkey Punch, stworzy³ postaæ Lupina III, wnuka legendarnego z³odzieja. Dlatego w dobie serialowej ofensywy kwesti¹ czasu by³o, kiedy po opowieœæ o d¿entelmenie w³amywaczu siêgn¹ wspó³czeœni scenarzyœci.
Netfliksowa produkcja „Lupin" to rozrywka na dobrym poziomie, jednak bez widocznych ambicji wyjœcia poza gatunkowy schemat. W rolê naœladowcy s³ynnego w³amywacza rewelacyjnie wcieli³ siê Omar Sy, znany z nowego francuskiego kina z komedi¹ „Nietykalni" na czele. Aktor ma w sobie urok kumpla z podwórka i rozbrajaj¹cy, szelmowski uœmiech. Co ciekawe g³ównym bohaterem „Lupina" nie jest wcale uwspó³czeœniony Arsene Lupin, tylko pochodz¹cy z Senegalu Assane Diop – z³odziej, któremu w dzieciñstwie ojciec podarowa³ ksi¹¿kê Leblanca. Ju¿ wtedy bohater literacki sta³ siê dla Assane'a idolem, a z czasem przekszta³ci³ w inspiracjê do wyjaœnienia rodzinnej tajemnicy. Bo z ka¿dym odcinkiem dowiadujemy siê coraz wiêcej o przesz³oœci bohaterów. Na pocz¹tku wiemy tylko tyle, ¿e Assane'owi nie uda³o siê ma³¿eñstwo, i ¿e ma syna.
Akcja rozpoczyna siê od skoku, którego celem jest cenny naszyjnik (niegdyœ nale¿¹cy do Marii Antoniny), wystawiony na auk...
Artyku³ dostêpny tylko dla e-prenumeratorów "Rzeczpospolitej"
Oferta promocyjna: dostêp do treœci rp.pl ju¿ od 9,90 z³ za miesi¹c!
Wybierz najkorzystniejsz¹ ofertê i zyskaj dostêp do najwa¿niejszych tekstów rp.pl z sekcji: Wydarzenia, Ekonomia, Prawo, Plus Minus; w tym ekskluzywnych tekstów publikowanych wy³¹cznie na rp.pl.
Dostêp do treœci rp.pl - pakiet podstawowy nie zawiera wydania elektronicznego „Rzeczpospolitej”, archiwum tekstów, treœci pochodz¹cych z tygodników prawnych, aplikacji mobilnej i dodatków dla prenumeratorów.