Poland

Duży kondor regularnie odwiedza człowieka, który uratował mu życie jako dziecko

pokaż komentarz

@siedem_zyczen: Może i mniejszy stopień zażyłości a i ptaki mniejsze, acz też mamy w domu "zaprzyjaźnionego" myszołowa oraz - niestety od dawna się nie pojawiającego - bażanta. Myszołów o imieniu "Mysio" to miejscowy ptak zamieszkujący pobliski las, płci nieustalonej, gdyż dymorfizm płciowy u myszołowów jest słabo zaznaczony, w przeciwieństwie do np. jastrzębi, pustułek czy krogulców (które z wymienionych też przylatują, acz na "dziko", bez socjalizowania się). Zjawia się wyłącznie w śnieżne zimy, począwszy od ok. 2012, ostatnio bywał podczas ostrej zimy w 2017, jednak w ostatnie mrozy znowu się zjawił w ogrodzie obok karmników, wraz z partnerką/partnerem. Żywi się kocim żarciem, resztkami z obiadu, kulkami dla sikorek z lidla, margaryną z karmnika i przesiaduje na drzewach w ogrodzie. Inne ptaki się go raczej nie boją i jedzą obok niego, raz nawet wyżej wspomniany bażant stał obok i żywił się z sąsiedniej miski, jednak w tym roku zaczęły go atakować sroki, posuwając się nawet do ciągnięcia go za ogon; sójki natomiast całkiem nieźle odwzorowują jego kwilenie (btw - miauczenie kotów również, już raz szukałem kota, który wydawało się utknął na drzewie). Mysio jest raczej ostrożny i nie pozwala się podejść, kiedy ktoś się zjawi odlatuje niespiesznie kilka metrów dalej.
Kilkanaście lat temu mój ojciec znalazł w lesie młodocianego myszołowa z uszkodzonym skrzydłem, złapał go w kurtkę i przyniósł do domu, w drugiej ręce trzymając nadaktywnego dużego psa, który koniecznie chciał zobaczyć co to takiego. Jednak kilka dni później zawieźliśmy ptaka do zoo, które zgodziło się go przyjąć na leczenie i odchowanie.
Przez prawie 10 lat zjawiał się również kogut bażanta, Cipcip, który faktycznie reagował na swoje imię i przybiegał z pola czy naszego laso-ogrodu na żarcie. Początkowo był wraz z całym stadem bażantów i zimą nocowały na drzewach w ogrodzie, później jednak wszystkich przepędził. Wyżarty na kocim jedzeniu był wyjątkowo duży, nie przeszkadzały mu nawet lisy, które też na co dzień się pojawiają a kilka mniejszych bażantów, zwł. kur, niestety upolowały. No ale od ok. roku się już nie pojawia, szkoda.

Football news:

Leicester and Southampton played out the FA Cup semi-final. This will be English football in the Super League
Tottenham sacked Mourinho
Koeman will remain Barcelona coach. Laporta will support him after winning the Spanish Cup
The idea of a Super League is more than 20 years old. Let's briefly tell its story
Ferdinand on Super League: This is a war against football, a disgrace. A closed institution for big shots. This is just business
Is this what our dream changes look like?
Sanya about the Super League: I'll finish watching football. This is not the football I know