
Przed 2021 r. wydanie przez spó³kê sk³adników maj¹tku swoim udzia³owcom w ramach likwidacji nie rodzi³o powstania przychodu oraz zwi¹zanego z nim obowi¹zku zap³aty podatku.
W 2016 r. spó³ka wyst¹pi³a o wyk³adniê przepisów o CIT w zakresie likwidacji. T³umaczy³a, ¿e wspólnicy w przysz³oœci podejm¹ uchwa³ê o jej likwidacji. Po zaspokojeniu wierzycieli maj¹tek zostanie podzielony miêdzy udzia³owców.
Z wniosku wynika³o, ¿e po zakoñczeniu postêpowania likwidacyjnego, w tym po zaspokojeniu lub zabezpieczeniu wierzycieli, a przed wykreœleniem spó³ki z rejestru, w jej maj¹tku mog¹ siê znajdowaæ: udzia³y lub akcje, papiery wartoœciowe, certyfikaty inwestycyjne lub jednostki uczestnictwa w funduszach inwestycyjnych, nieruchomoœci, œrodki trwa³e.
Czytaj tak¿e: CIT: limitowanie kosztów us³ug niematerialnych przez firmy ze specjalnej strefy ekonomicznej - wyrok NSA
Spó³ka zapyta³a czy w razie jej likwidacji, powstanie u niej przychód i obowi¹zek zap³aty CIT w zwi¹zku z wydaniem akcjonariuszom i komplementariuszom sk³adników maj¹tku? A jeœli tak, to czy nie bêdzie zobowi¹zana do odprowadzenia podatku z tego tytu³u z uwagi na wykre...
Artyku³ dostêpny tylko dla e-prenumeratorów "Rzeczpospolitej"
Nowa Prenumerata ju¿ w sprzeda¿y, poznaj pakiet korzyœci!
Dostêp do najwa¿niejszych treœci z sekcji: Wydarzenia, Ekonomia, Prawo, Plus Minus; w tym ekskluzywnych tekstów publikowanych wy³¹cznie na rp.pl.
Dostêp do treœci rp.pl - pakiet podstawowy nie zawiera wydania elektronicznego „Rzeczpospolitej”, archiwum tekstów, treœci pochodz¹cych z tygodników prawnych, aplikacji mobilnej i dodatków dla prenumeratorów.