Poland

Dlaczego nikt nigdy nie zmierzył prędkości światła?

Dawno mi coś tak mózgu nie rozwaliło - przez całą #studbaza człowiek się z tym stykał i nawet mu do głowy nie przyszło, że prędkość światła może zależeć od kierunku.

Zawsze wracało się do eksperymentu z interferometrem Mikelson\a Morley\a ale przecież interferometr mierzy różnicę w opóźnieniu promienia światła na torze zamkniętym.

Nawet gdy patrzy się na synchronizację fononu wewnątrz kryształu nie dla się określić jakie jest bezwzględne opóźnienie sygnału miedzy dwoma punktami, jedynie opóźnienie w zamkniętej pętli.

Z tego wynika ciekawa obserwacja odnośnie układów scalonych. Dla c~=3e8 m/s i taktowania układu rzędu f~=3e9 maksymalna długość ścieżki sygnału to d~=10 cm zanim różne części np. procesora zaczną się rozsynchronizowywać z powodu opóźnień propagacji (╯°□°)╯︵ ┻━┻ ale i tak nie da się określić o ile dana część obwodu późni się względem innej, a jedynie ile wynosi opóźnienie sygnału z zamkniętej pętli w układzie.

@slodziak szybki jesteś - myślałem, że sam to dodam ( ͡º ͜ʖ͡º)


Diagram czasowy dla równoległego zegara świetlnego:

źródło: i.stack.imgur.com

Football news:

Pirlo about 3:0 with Dynamo Kiev: I'm happy. Juve must always play to win
Giroud on possible departure from Chelsea: Let me enjoy the win, I scored 4 goals. Then let's see
CSKA's last home game in the Europa League. Finally win?
Casillas-Ronaldo: just 750 goals? You can do better 😏
PSG President on 3:1 with Manchester United: We are fighting for the Champions League and always show ourselves in important moments
Lazio pulled out a draw with Borussia thanks to a controversial penalty: Schulz crashed into Milinkovic-Savic, the Serb dived beautifully
Jose Mourinho: Tottenham are one of the most important horses in the Europa League, we are in the race