

Nawet gdy transakcja krajowa sama w sobie nie musi być wykazana w informacji TPR, może się to okazać konieczne, gdy składa się ona na jednorodną transakcję kontrolowaną zawartą z podmiotami krajowymi i zagranicznymi.źródło: ShutterStock
Nawet gdy transakcja krajowa sama w sobie nie musi być wykazana w informacji TPR, może się to okazać konieczne, gdy składa się ona na jednorodną transakcję kontrolowaną zawartą z podmiotami krajowymi i zagranicznymi. Tak wynika z interpretacji dyrektora KIS.
Zbliża się termin przekazywania szefowi Krajowej Administracji Skarbowej informacji o cenach transferowych za 2019 r. (TPR-C lub TPR-P). Został on przedłużony, bo zasadniczo podatnicy, których rok podatkowy pokrywa się z kalendarzowym, powinni złożyć informację TPR do końca września br. Ze względu jednak na epidemię COVID-19 mają oni czas:
Identycznie został przesunięty termin na złożenie oświadczenia o sporządzeniu lokalnej dokumentacji cen transferowych. Zmiany te zostały wprowadzone tarczą 4.0, czyli ustawą z 19 czerwca 2020 r. o dopłatach do oprocentowania kredytów bankowych udzielanych przedsiębiorcom dotkniętym skutkami COVID-19 oraz o uproszczonym postępowaniu o zatwierdzenie układu w związku z wystąpieniem COVID-19 (Dz.U. poz. 1086; ost.zm. Dz.U. z 2020 r. poz. 1423).
Czas na wywiązanie się z obu obowiązków zbliża się nieuchronnie, a wspomniana interpretacja dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej stawia w całkiem nowym świetle wymóg dotyczący składania TPR. Dla niektórych podatników może być to wręcz zaskoczeniem i to z dwóch powodów. Po pierwsze, ci, którzy byli do tej pory przekonani o braku obowiązku złożenia informacji TPR – ze względu na zwolnienie z tego obowiązku dla transakcji krajowej i nieprzekroczenie progów wymienionych w art. 11k ust. 2 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2020 r. poz. 1406; ost.zm. Dz.U. z 2020 r. poz. 1565; dalej: ustawa o CIT) – mogą nagle stanąć przed koniecznością przekazania szefowi KAS tej informacji.
Po drugie, interpretacja dyrektora KIS wydaje się niezgodna z odpowiedzią Ministerstwa Finansów na jedno z pytań zamieszczonych na stronie internetowej resortu.
Kilka umów, ale jedna transakcja
Prenumerata wydania cyfrowego
Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ
Pojedyncze wydanie cyfrowe
Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję