
Kanclerz Sebastian Kurz jest „bardzo z³y” po tym, jak wysz³o na jaw, ¿e niektórzy regionalni politycy w Austrii zostali zaszczepieni przeciw Covid-19 mimo, ¿e nie nale¿eli do grup wysokiego ryzyka.
- Jeœli zostan¹ jakieœ szczepionki, wa¿ne jest, aby je szybko wykorzystaæ. Ale musz¹ byæ one wykorzystane przez osoby starsze, a nie przez polityków, ich ¿ony lub lokalnych celebrytów - powiedzia³ Kurz dziennikowi „Kronen Zeitung”. Skomentowa³ w ten sposób doniesienia o burmistrzach i celebrytach z powiatów Bludenz, Feldkirch i Bregencji, którzy „ominêli kolejkê” do szczepieñ.
Austriackie media poinformowa³y, ¿e politycy przyjmowali „resztki” dawek po zaszczepieniu ludzi w domach opieki. Choæ Wolfgang Matt, burmistrz Feldkirch, przeprosi³ w telewizyjnym wyst¹pieniu za swoje zachowanie, to s¹ równie¿ tacy, którzy szczepieñ poza kolejnoœci¹ broni¹. Np. Wilfried Haslauer, starosta krajowy Salzburga z Austriackiej Partii Ludowej, czyli ugrupowania Sebastiana Kurza. Stwierdzi³ w liœcie, ¿e szczepienia by³y uzasadnione w przypadku samorz¹dowców, którzy w ramach swoich obowi¹zków maj¹ regularny kontakt z osobami przebywaj¹cymi w domach seniora.
Nie ma przepisów, które zabrania³yby samorz¹dowcom przyjmowania szczepionek, które zosta³y niewykorzystane w domach opieki. Chyba, ¿e zap³aciliby za to - wówczas podpadaliby pod przepisy antykorupcyjne. Powa¿ne przypadki korupcji mog¹ podlegaæ karze pozbawienia wolnoœci od szeœciu miesiêcy do piêciu lat. Jednak kwestia szczepieñ przeciw Covid-19 to „nowe terytorium dla prawa” - podkreœla w swojej analizie gazeta „Der Standard”.
A Austrii pierwszeñstwo przy szczepieniach maj¹ osoby z grup ryzyka. Pierwsza faza obejmuje personel i rezydentów domów opieki, a nastêpnie osoby w wieku powy¿ej 80 lat. Drudzy w kolejce s¹ m.in. pracownicy s³u¿by zdrowia. Od kwietnia, w trzeciej fazie, szczepiona bêdzie reszta spo³eczeñstwa.