Poland

Bank Pekao: nie będzie dynamicznego odrodzenia aktywności ekonomicznej

"Wydłużenie okresu obowiązywania restrykcji na kolejny miesiąc oznacza utrzymanie obniżonej aktywności ekonomicznej i wyzwanie dla branż dotkniętych restrykcjami (...). Analizując zestaw restrykcji, w tym złagodzenie ich dla funkcjonowania galerii handlowych oraz trajektorię epidemii (sygnały stabilizacji/spadku) i Pekao Trackera dochodzimy do wniosku, że osiągnęliśmy już najniższy poziom aktywności ekonomicznej w tej fali epidemii" - napisali ekonomiści w poniedziałkowej analizie tygodniowej.

Ich zdaniem, w odróżnieniu od wiosennego lockdownu, nie będziemy jednak obserwować obecnie rychłego i dynamicznego odrodzenia aktywności ekonomicznej - głównie konsumpcji usług.

Ekonomiści przypominają, że w sobotę premier Mateusz Morawiecki ogłosił warunkowy plan otwierania gospodarki. Ich zdaniem najważniejszą składową planu jest utrzymanie zdecydowanej większości restrykcji, w tym zdalnego nauczania w szkołach, do 27 grudnia.

W sobotę ogłoszono również nowy termin ferii zimowych dla uczniów, które mają (we wszystkich województwach) przypadać bezpośrednio po przerwie świątecznej, od 4 do 17 stycznia przyszłego roku.

W analizie tygodniowej napisano, że celem tych zmian jest wydłużenie okresu, w którym uczniowie pozostaną poza budynkami szkoły, eliminując ogniwo transmisji wirusa, jakim szkoły były najprawdopodobniej od września. "Istotną zmianą wobec dotychczasowych zasad bezpieczeństwa jest otwarcie od 28 listopada (w reżimie sanitarnym) galerii handlowych" - dodano.

Ekonomiści zwracają uwagę, że w odróżnieniu od wiosennej fali pandemii, nie znajdują obecnie twardych dowodów na silne spowolnienie w przemyśle i transporcie dóbr.

"Sekcje te dotknęło wiosną przerwanie globalnych łańcuchów dostaw i całkowite lockdowny w gospodarkach zachodniej Europy. Diagnozę o zgoła odmiennej trajektorii przemysłu jesienią potwierdziły opublikowane w piątek dane październikowe o produkcji przemysłowej (wzrost o 1 proc. Rok do roku i 1,6 proc. Miesiąc do miesiąca po odsezonowaniu)" - informują ekonomiści Banku Pekao.

Ich zdaniem zużycie energii elektrycznej w listopadzie nie wskazuje, aby wraz z dalszym zacieśnianiem reżimu epidemicznego dochodziło do znaczącego wygaszania aktywności w polskim przemyśle, ponieważ poziom zużycia energii jest taki jak w poprzednich latach.

Football news:

Fikayo Tomori: Maldini, the best defender in history, called me and I knew I wanted to play in Milan
Benitez will not return to Chelsea if Lampard leaves, and will not take charge of Newcastle until the change of ownership
Arthur scored for Juventus for the first time. He is playing his 19th game for the club
Chelsea fans supported Lampard with the We Believe in Frank banner. Then. Now. Always
Real Madrid DIRECTOR Butragueno: Everyone knows what Zidane means to us. Rumors appear when there are no wins
Hertha sacked head coach and managing director after 1-4 away to Werder
Karim Benzema: Real Madrid need a better version of Hazard. He was great at Chelsea and should write history in Madrid