Poland

263 nowe zakażenia, większość z kopalni w Zofiówce

Ministerstwo Zdrowia poinformowało w niedzielę, że wyzdrowiało 12 855 osób, u których potwierdzono zakażenie koronawirusem. Z powodu koronawirusa hospitalizowanych jest ponad 2 tys., a 82 tys. przebywa w kwarantannie.

Niedziela: 263 nowe zakażenia, 2 ofiary śmiertelne

W niedzielę rano Ministerstwo Zdrowia ogłosił 263 nowe i potwierdzone przypadki zakażenia koronawirusem z województw: śląskiego (217, wszyscy z KWK Zofiówka), podlaskiego (12), opolskiego (8), wielkopolskiego (8), małopolskiego (7), dolnośląskiego (4), lubelskiego (4), lubuskiego (2), zachodniopomorskiego (1).

W Cieszynie i Raciborzu zmarły dwie kolejne ofiary Covid-19: 75-letni mężczyzna i 91-letnia kobieta. Oboje mieli choroby współistniejące.

Padł dobowy rekord zakażeń w Polsce

W sobotę resort zdrowia w dwóch komunikatach poinformowało o rekordowej liczbie 576 nowych zakażeń koronawirusem oraz o 16 zgonach związanych z Covid-19. 346 nowych zakażeń pochodzi z Kopalni Węgla Kamiennego Zofiówka na Śląsku. W całym województwie śląskim odnotowano tylko pięć zakażeń spoza Zofiówki.

Podobnie wysoką liczbę zakażeń jak wczoraj odnotowano w Polsce 12 maja – w ciągu doby przybyło wtedy 595 zakażonych osób. Kolejnego dnia odjęto jednak od tej liczby osoby nieprawidłowo zakwalifikowane jako zakażone, dlatego ostatecznie 12 maja zdiagnozowano 556 zakażeń.

W kierunku koronawirusa przebadano ponad 1 mln próbek. Ostatniej doby wykonano ponad 23,3 tys. testów diagnostycznych.

Kandydaci na prezydenta ruszyli w Polskę

Rafał Trzaskowski spędził sobotnie popołudnie w Krakowie, gdzie na Rynku Głównym spotkał się z rzeszą krakowian. – Dzisiaj jest ta okazja, żeby się do siebie uśmiechnąć. Łączy nas marzenie innej Polski, takiej, z której wszyscy możemy być dumni, w której jest spokój, w której nie ma krzyku, agresji, nie ma bez przerwy manipulacji – przekonywał kandydat KO.

W sobotę swoją kampanię zainaugurował w Warszawie Szymon Hołownia. Jej hasło – „Głową i sercem” – ma być według kandydata na prezydenta „drogowskazem i receptą” na szczególnie istotne najbliższe tygodnie. – Polski nie da się naprawić pięściami albo startym od wydzierania się na wrogów gardłem przekonywał, prezentując swoją kandydaturę jako „szansę na wyjście z partyjnego klinczu PiS i anty-PiS” – mówił.

Kampanię zainaugurował także Władysław Kosiniak-Kamysz. W Tarnowie nawoływał do odnowy Rzeczpospolitej, czego – jak przekonywał kandydat ludowców i Kukiz ′15 – nie zapewni żadna „z dwóch zwalczających się partii, bo one dzisiaj będą mówić, jak to siebie nienawidzą, tylko w tej nienawiści nie mogą żyć bez siebie, oni się od siebie uzależnili, ale tak naprawdę zrobili coś dużo gorszego – uzależnili nas od permanentnej wojny w Polsce”.

W Stalowej Woli prezydent Andrzej Duda obiecał 500 zł na wakacje dla każdego dziecka. – Te pieniądze będą tak emitowane jak 500 plus. Rodziny będą otrzymywały bon turystyczny na dziecko, to będzie 500 zł na każde dziecko w rodzinie do wykorzystania na potrzeby wypoczynku turystycznego, wyjazdów, kolonii, wczasów, wszystkiego tego, co z tym związane – mówił Duda. I przekonywał, że choć szczegóły programu przedstawi w najbliższych dniach, „rozwiązanie jest już praktycznie gotowe”.

Ponownie otwarto kluby fitness, siłownie, baseny i sale zabaw

Po ponad ośmiu tygodniach zamknięcia z powodu pandemii SARS-CoV-2 w sobotę otworzyły się m.in. kluby fitness, parki rozrywki, baseny, sale zabaw dla dzieci i siłownie. Będą działać w nowym reżimie sanitarnym, w którym m.in. na jedną ćwiczącą osobę musi przypadać 10 m kw. przestrzeni, właściciele klubów muszą też zapewnić 1,5-metrowe odległości między sprzętami do ćwiczeń i dwumetrowe odległości między ćwiczącymi. Sprzęty do ćwiczeń i zabaw muszą być dezynfekowane po każdym użyciu, a pomieszczenia regularnie wietrzone. W każdej sali muszą też widnieć informacje o maksymalnej liczbie osób, które mogą z niej korzystać.

Świat walczy z wirusem, prawie 7 mln zakażeń

Pod względem liczby zakażeń na pierwszym miejscu znajdują się Stany Zjednoczone (1,9 mln), później Brazylia (676 tys.), Rosja (458 tys.), Hiszpania (288 tys.), Wielka Brytania (284 tys.).

Stany Zjednoczone odnotowały w ostatniej dobie 22,8 tys. nowych zakażeń, 706 osób zmarło. Natomiast prezydent Donald Trump dwa dni temu zapowiedział, że kraj „w znacznym stopniu przezwyciężył” kryzys i ponownie wezwał gubernatorów do złagodzenia ograniczeń w swoich stanach związanych z walką z epidemią. W szczytowym momencie kryzysu, w połowie kwietnia, USA odnotowywały około 3000 zgonów na dobę.

Gwałtownie wzrasta liczba nowych zakażeń oraz ofiar śmiertelnych wirusa w Brazylii – w ciągu ostatniej doby stwierdzono 27,5 tys. nowych infekcji, zmarło 910 osób.

W Czechach z powodu koronawirusa zmarło 327 osób, zakażonych jest obecnie 9 546 osób. Czeski rząd oświadczył, że od 15 czerwca wprowadza system dzielący kraje na bezpieczne, ryzykowne i niebezpieczne, ale docelowo zmierza do zezwolenia na swobodne podróżowanie do większości krajów Unii Europejskiej.

W Szwecji w sobotę w dniu święta narodowego wielu Szwedów wywiesiło flagi do połowy masztu – gest miał uczcić ofiary Covid-19. W Szwecji od początku pandemii zachorowało 43,8 tys. osób, zmarło 4,6 tys.

Football news:

Pep Guardiola: I would have stayed at Manchester City and in League 2
Manchester United is ready to sell Alexis, Lingard, Smalling, Dalot, Jones and Rojo
Frank Lampard: I expect more from Chelsea, but now the result is most important
Atalanta does not lose 15 matches in a row – 13 wins and 2 draws
Lorient threw one newcomer off a plane and sent another under the water-all for the sake of presentations on social networks
Pasalic scored a hat-trick in the match against Brescia. Atalanta smashes the opponent 6:1
Rummenigge on Ribery: Hennessy was like a second father to him, and I was like a second mother