Poland

ZUS: na wypłatę rent i emerytur do 2025 r. zabraknie od 300 do 400 mld...

pokaż komentarz

Jakby ktoś się zastanawiał ile to jest pieniędzy, to polecam zabawne wyliczonko, które niedawno zrobiłem ;)

pokaż spoiler link: https://www.wykop.pl/wpis/55111945/podobno-w-zeszlym-roku-rzad-zwiekszyl-polski-dlug-/

Podobno w zeszłym roku rząd zwiększył polski dług o około 262 mld zł.

Brzmi dużo, co? Ale tak naprawdę jest to niewyobrażalnie dużo. Dosłownie niewyobrażalnie, ponieważ ludzki umysł ma naprawdę poważny problem z ogarnięciem dużych liczb. Widzimy cyfry, rozumiemy, że miliardy i miliony to dużo, ale tak naprawdę nie zdajemy sobie sprawy z rozmiarów tych ogromnych liczb.


Dlatego przedstawię wam pewien eksperyment myślowy, który pozwoli uzmysłowić sobie ile to jest pieniędzy.

Aby zrozumieć duże liczby, najlepiej podzielić je na mniejsze i podstawić pod jakąś lepiej wyobrażalną wartość - najlepiej jako czas.


Przykładem może być znane, krążące po internecie, opisowe wyobrażenie jak bardzo liczby milion i miliard różnią się od siebie. Otóż milion sekund to około 12 dni, a miliard sekund to ponad 31 lat.
Robi wrażenie co? :)
To wróćmy do naszego długu.

Wiemy, że są to niewyobrażalnie duże pieniądze, więc podzielmy go na kwotę, którą każdy może sobie wyobrazić. Ale, żeby nadal była stosunkowo duża. Powiedzmy 50 tys. zł.


Każdy z Was wie, lub może sobie przynajmniej z grubsza ocenić, ile czasu zajęłoby mu zebranie 50 tys. zł. Niektórym krócej, innym dłużej wiadomo ;)
Zatem wyobraź sobie, że odkładasz 50 tys. zł co 1 godzinę :)
Czyli po dwóch godzinach masz 100 tys. zł, po trzech 150 tys., po 10h masz pół miliona złotych.

Co więcej, odkładasz 50 tys. co godzinę, przez całą dobę. Nie tylko przez 8h jakby to była praca ;) Nie kilkanaście godzin dziennej aktywności, ale i w czasie snu. Co godzinę 50 tys. zł, przez 24h na dobę.

I oczywiście odkładasz te 50 tys. co godzinę, nie tylko od poniedziałku do piątku, ale i w weekendy. W święta. W dni wolne. W czasie choroby. W czasie ważnych dla ciebie chwil. O 19 w Wigilię, o północy w Sylwestra. Nie zalażenie od wojen, zaraz, głodów, zmieniających się granic, odchodzących władców itp. Bez przerwy co godzinę przez 365 dni w roku (lub 366 gdy rok przestępny) odkładasz równo po 50 tys. zł.

I teraz zagadka, kiedy byś musiał zacząć odkładać co godzinę 50 tys. zł, żeby uzbierać 262 mld?

pokaż spoiler Otóż w okolicach Bitwy pod Grunwaldem... ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Football news:

Coach of Zagreb: In the matches with Krasnodar, we showed how good we are. Only the implementation needs to be worked on
Ole Gunnar Solskjaer: Manchester United are waiting for three important weeks, matches with Chelsea, Leicester. We are confident in ourselves
Gattuso on Granada: If Napoli were killing time like this, we would have been smeared in the press
Dzeko is Roma's top scorer in European competitions. He scored the 29th goal and beat Totti
Mikel Arteta: We got to give them two goals. Would hate to fly out of the Europa League
Milan kicked 18 penalties for the season. This is the best result in the top 5 leagues in Europe
Man City can offer Borussia more than 100 million pounds for Holand and Reina. The club is exploring this possibility (90min)