Poland

„Zrobiliśmy to!”. K2 zdobyte zimą przez Szerpów

To był ostatni cel w górach wysokich, który od lat próbowało zdobyć wiele wypraw, w tym Polacy. Ale to właśnie Nepalczycy zasłużyli na to, żeby stanąć na K2 zimą jako pierwsi.

Na K2 – jeden z najtrudniejszych szczytów do zdobycia, drugi pod względem wysokości (8611 m n.p.m.) – weszło o godz. 17 czasu lokalnego (13 czasu polskiego) dziesięciu Nepalczyków: Mingma G, Nirmal Purja, Gelje Sherpa, Mingma David Sherpa, Sona Sherpa, Mingma Tenzi Sherpa, Pem Chhiri Sherpa, Dawa Temba Sherpa, Kili Pemba Sherpa i Dawa Tenjing Sherpa.

To właśnie oni, Szerpowie od zawsze obecni w najwyższych górach, osiągnęli ten niezwykły sukces. W sposób budzący wielki jak te góry szacunek: tuż przed wierzchołkiem poczekali na siebie, żeby cała grupa zapisała się jako zimowi zdobywcy Czogori.

Czytaj też: Kim są Szerpowie?

Zimowy atak na K2. „Widzimy drogę na szczyt”

K2 to najwyższy szczyt Karakorum na granicy Pakistanu i Chin, uważany za najtrudniejszy do zdobycia ze wszystkich 14 ośmiotysięczników. Poza wysokością wspinaczy czekają na nim techniczne trudności nawet powyżej 8000 m n.p.m., w strefie śmierci, gdzie organizm człowieka powoli umiera. Po raz pierwszy na K2 weszła wyprawa włoska 31 lipca 1954 r., a pierwszą kobietą na wierzchołku była Wanda Rutkiewicz (23 czerwca 1986 r. – i było to zarazem pierwsze polskie wejście na ten szczyt).

Grupa Szerpów z połączonych trzech wypraw, która właśnie zdobyła K2, zapowiadała atak szczytowy już wczoraj, zamierzając wykorzystać utrzymujące się okno pogodowe. W piątek dotarli bowiem na wysokość 7800 m n.p.m. i tym samym pobili dotychczasowy zimowy rekord wysokości Polaków na tej górze z 2003 r. – 7650 m n.p.m.

„Widzimy drogę na szczyt”, napisał w piątek na facebookowym profilu Mingma Gyalje, znany też jako Mingma G (był już na 13 ośmiotysięcznikach). To on jako jedyny deklarował, że K2 zaatakuje bez wspomagania się tlenem z butli. „Dziś jeszcze pójdziemy na szczyt”, pisał z kolei Nirmal Purjal, były żołnierz oddziałów specjalnych, który wcześniej zdobył wszystkie 14 ośmiotysięczników w czasie jednego sezonu (potrzebował na to 189 dni).

Czytaj też: Czy każdy może być himalaistą?

K2 zdobyte zimą. Niemożliwe stało się możliwe

Wyruszyli w górę w nocy z piątku na sobotę. Około godz. 7 czasu polskiego Mingma G przekazał, że pokonali tzw. Szyjkę Butelki (Bottleneck) na wysokości ok. 8200 m n.p.m. – to niebezpieczny, wąski i stromy kuluar, nad którym wisi potężny serak (bryła lodu).

„Zaczyna się na 8200–8300 m, organizm na tej wysokości jest słabszy, a tak naprawdę umiera. Dlatego ten dystans trzeba pokonać jak najszybciej, żeby jeszcze w miarę funkcjonować. Szyjka prowadzi na lodowiec, nachylenie wynosi tam 60 stopni, lód często bywa w lecie, a co dopiero zimą. Bardzo trudna wspinaczka, według mnie to najtrudniejszy etap” – opowiadał dwa lata temu o Szyjce Butelki w rozmowie z Eurosportem himalaista Paweł Michalski. Wtedy organizowano zimową polską wyprawę narodową na K2, która jednak musiała się wycofać.

Czytaj też: Polskie wyprawy w Himalaje

Dwie godziny później Mingma G. powiadomił, że do szczytu atakującym wspinaczom zostało 200 m, co w najwyższych górach oznacza, że przed nimi był jeszcze kosmiczny wysiłek. Dwie godziny później jeden z kierowników wyprawy Chhang Dawa Sherpa zapowiedział, że zespół zamierza zatrzymać się 10 m przed szczytem, zaczekać na resztę, żeby razem osiągnąć wierzchołek.

Czytaj też: Coraz wyżej, coraz ciężej dla organizmu

Od tego momentu nie nadchodziła żadna wiadomość, zostawało coraz mniej czasu ze słońcem. Aż ok. 13 Chang Dawa Sherpa ogłosił: „Zrobiliśmy to, uwierzcie, zrobiliśmy to!”. A Nirmal Purja dodawał: „Niemożliwe jest możliwe”.

Na szczyt weszli z opóźnieniem, przed nimi niebezpieczne zejście w ciemnościach do obozu czwartego. Trzymamy kciuki!

Football news:

Three Barca players under the age of 19 have scored in La Liga this season. This is a tournament record
Mbappe has scored 7 goals in his last 4 matches
Andrea Pirlo: Juventus started 20 minutes late. But I liked the reaction of the team
Ronald Koeman: There are no excuses at Barca for playing young people. So it is even more pleasant to win
Federico Chiesa: For Juventus, every match is now like a final: in Serie A, in the Champions League and in the Cup
Juventus is 1 point behind Milan and 7 points behind Inter. The teams have 25 matches each
Moriba scored for Barca in La Liga in 18 years and 46 days. Only Messi, Fati, Pedri and Krkic have done it before