Poland

Zieloni obiecują Polkom możliwość bezpłatnego przerwania ciąży w Szwecji

 •  

  pokaż komentarz

  @color1: p?#[email protected]?#isz od rzeczy jak potłuczony. Polska obywatelka , która wyjedzie za granicę np do wspomnianych Czech jeśli tam usunie to nie będzie ścigana i nie ma podstawy do ukarania jej. A nie ma jej dlatego , że do czynu zabronionego przez polskie prawo doszło na terenie znajdującym się POZA jurysdykcją naszego prawa i dla polskiego prawodawstwa nie ma to już żadnego znaczenia.

  Przytoczyłeś pewien zapis ale zapomniałeś o jednym małym szczególe bo swój marny wywód opierasz na połowie odniesienia się do przepisu.

  Kodeks karny mówi o zasadzie narodowości podmiotowej, zwanej także zasadą obywatelstwa. Zgodnie z nią niezależnie od tego, na terenie którego kraju obywatel polski popełnił przestępstwo, w razie jego powrotu do Polski będzie odpowiadał za to przestępstwo według prawa polskiego. Zdaniem Sądu Najwyższego wyrażonym w wyroku w postanowieniu z dnia 20 listopada 1991 r. (sygn. I KZP 29/91) ustawodawca wychodzi z założenia, że obowiązkiem obywateli polskich, niezależnie od tego, gdzie się znajdują, jest przestrzeganie prawa polskiego.

  W skrócie przytoczyłeś TO. Tylko zapomniałeś o dodatkowym.

  Otóż w polskim prawie co do przestępstw popełnionych za granicą obowiązuje zasada podwójnej przestępczości czynu. De facto oznacza to, że w Polsce można ukarać cię za dokonanie czynu zabronionego na terenie Czech czy Niemiec a i owszem. Tyle, że aborcja tam nie jest nielegalna więc w świetle POLSKIEGO prawa zasada podwójnej przestępczości czynu kompletnie nie zachodzi.

  O tym mówi art. bodajże 111. Jak już tak chętnie mówisz o Kodeksie Karnym.

  Przesłanka z art. 111 nie zachodzi tylko i wyłącznie wtedy kiedy zachodzi przesłanka z art.112 czyli przestępstwa przeciwko bezpieczeństwu krajowemu (czyli np planujesz za granica zamach na głowę państwa jako zwierzchnika sił zbrojnych), polskim interesom gospodarczym (np planujesz zamach na linie energetyczne na których opiera się jakiś segment polskiej gospodarki kluczowy dla istnienia państwa...jakbyśmy mieli np elektrownie atomową to jej wysadzenia tutaj podchodzi), wszelkie przestępstwa przeciwko polskim funkcjonariuszom służby publicznej za granicą (np napad na ambasadę), jest jeszcze składanie fałszywych zeznań jeśli zeznajesz nieprawdę, kiedy osiągnałes w sposób nielegalny dochód na terenie RP (vide grupy przestępcze o polskich korzeniach działające na skalę międzynarodową).

  Przytoczona przez ciebie ENA nie ma kompletnie żadnego zastosowania bo czyn w Polsce karalny nie nastąpił na terenie Polski tylko na terenie kraju gdzie aborcja czyli czyn zakazany w Polsce w świetle tamtego prawa jest całkowicie legalny.

  Więc podsumowując ten temat. Tak Julka jak zajdzie to za 1800 zł w Czechach może spokojnie sie wyskrobac i nie odpowiada w Polsce karnie, bo mówi o tym własnie wspomniany przez ciebie Kodeks Karny.

  Tyle. W temacie i następnym razem proponuje poczytac wyżej wzmiankowany Kodeks Karny zanim coś napiszesz.

 • Football news:

  Carvajal will miss 4 matches of Real Madrid and plans to return to the Derby with Atletico
  Messi always went a lot without the ball. Best of all, this problem was solved Guardiola
  Trent on the Premier League calendar: something Needs to change. We do not have time to recover, it leads to injuries
  Emir Kusturica: Ronaldo is an ideal, he earned a lot of money, but where is his personality? What can he tell you? Nothing
  Maradona is the best dribbler with a phenomenal number of goals and assists. But is it true that he won Serie A alone?
  Italian championship. Juventus will play Benevento, Atalanta Miranchuk against Verona, Inter away to Sassuolo
  Ex-Manchester United defender Valencia moved to Mexico's Queretaro