Poland

Żegnaj, Mistrzu. Papcio Chmiel nie żyje

Zmarł Henryk Jerzy Chmielewski, twórca komiksów o Tytusie, Romku i A’Tomku, powstaniec, ikona polskiej kultury. W polskim komiksie nie było i długo nie będzie postaci takiego formatu.

Opowieści o przygodach Tytusa, „powstałego z tuszu” szympansa, którego uczłowieczają dwaj harcerze, ukazywały się od 1957 r., najpierw na łamach „Świata Młodych”, później w książeczkach. Abstrakcyjny humor, dynamiczna fabuła, kapitalny język – dziesiątki powiedzonek z komiksów Papcia Chmiela weszły do codziennego użytku – natychmiast zjednały Tytusowi tysiące fanów.

Czytaj też: Top 7 ksiąg „Tytusa, Romka i A′Tomka”

Lekcja dystansu do rzeczywistości

Nawet gdy realia zmuszały autora, by dopisywał do swoich historii aktualne, peerelowskie konteksty (takie jak „Akcja Frombork” czy wizyta bohaterów na obozie młodzieżowym Artek), nigdy nie pozwolił, by propaganda wzięła górę nad jego autorskimi pomysłami. Humor komiksów Papcia Chmiela dla wielu czytelników był jedną z pierwszych lekcji dystansu do rzeczywistości.

Henryk Jerzy Chmielewski przez całe życie był związany z Warszawą. Urodził się w 1923 r., brał udział w powstaniu warszawskim w stopniu starszego strzelca 7. pułku piechoty AK „Garłuch”. Od 1947 r. pracował w prasie: najpierw w „Świecie Przygód”, później w „Świecie Młodych”. W 1950 r. rozpoczął studia na warszawskiej ASP. Choć znamy go przede wszystkim jako twórcę historyjek o Tytusie, w początkowym etapie kariery rysował też inne komiksy, a także obrazki satyryczne.

Czytaj też: Tytus ma 50 lat

Uwielbiany Tytus

Jego artystyczne życie zdominował jednak Tytus: najbardziej charakterystyczny i najbardziej uwielbiany bohater w historii polskiego komiksu. Papcio Chmiel poświęcił mu kilkadziesiąt książeczek i wiele wydawnictw okolicznościowych, powstały także animacje (dwa odcinki serialu telewizyjnego oraz pełnometrażowy film „Tytus, Romek i A’Tomek wśród złodziei marzeń”), gra komputerowa i teatralne adaptacje komiksów.

Papcio Chmiel niemal do ostatnich chwil pozostawał aktywnym twórcą. Zmarł w wieku 97 lat, na kilka dni przed zapowiadaną premierą pożegnalnego albumu „Tytus, Romek i A′Tomek pomagają księciu Mieszkowi ochrzcić Polskę”.

Czytaj też: Następcy Kajko i Kokosza

Football news:

Cavani has returned to training and is likely to play against Crystal Palace
Fabio Capello, Juventus played Rugby against the Port. Only Ronaldo and Chiesa can make a difference in this squad
Neymar: I posted how I was recovering from my injury, and I didn't get any messages saying, Wow, what a professional. No
Ole Gunnar Solscher: The work of the judges is very difficult and without additional pressure. We have to make their decisions
Joan Laporta: I'm sure Messi won't stay at Barca if I don't win the election. He gives the club 30% of revenue
Trent had idolized Gerrard since he was a kid, and he was in a fairy tale: he got Steven's care and the captain's armband. The story of a great relationship
Hazard's recovery from the injury is delayed. He probably won't play against Atletico on March 7